Včera uplynulo 20 rokov od oficiálneho začiatku spolupráce Slovenska s Európskou organizáciou pre jadrový výskum (CERN). Tá minulý rok zaujala celý svet objavom tzv. Higgsovho bozónu, za ktorý zrejme bude raz udelená Nobelova cena za fyziku. K tomuto objavu a mnohým ďalším výskumom prispeli aj slovenskí vedci.
Do novembra 1989 sa slovenskí fyzici dostávali do CERN-u len sporadicky. Jadroví a časticoví fyzici mohli pracovať prakticky len v laboratóriách v Dubne vo vtedajšom Sovietskom zväze. Tam sa však vytvorila silná skupina fyzikov, z ktorých sa mnohí po roku 1989 preorientovali na spoluprácu s CERN-om.
V súčasnosti toto najväčšie vedecké laboratórium so sídlom v Ženeve využíva okolo 11 500 fyzikov z celého sveta. Zo Slovenska v CERN-e pracuje na trvalo alebo v rámci dlhodobých pobytov okolo sto vedcov. S laboratóriom zároveň spolupracuje 59 slovenských firiem.
Doslova jadrom práce a vedeckých výsledkov zaobstaráva je urýchľovač častíc LHC, ktorý je najväčším a najkomplikovanejším strojom na svete. „Experimenty na LHC sa za posledné roky, 2010 až 2012, stali hotovou fabrikou na excelentné fyzikálne výsledky,“ hovorí Branislav Sitár, zástupca Slovenska v Rade CERN-u, ktorý bol jej viceprezidentom.
„CERN je dôležitým zdrojom transferu špičkových technológií do Slovenska s možnosťou priameho zaučenia našich špecialistov v rôznych oblastiach. Ide najmä o počítačové kódy, informačné technológie, o fyziku materiálov a kryogeniku. Slovensko je ako členská krajina CERN-u spoluvlastníkom nových objavov a technológií vyvinutých v CERN-e,“ dopĺňa Sitár.
Podľa neho bude spolupráca s CERN-om trvať ešte dlho, lebo táto organizácia bude najbližších 15 až 20 rokov najvýznamnejším laboratóriom časticovej fyziky na svete. „V tomto a budúcom roku prebieha rekonštrukcia LHC na vyššie energie a slovenské pracoviská sa teraz intenzívne zúčastňujú na inovácii detektorov ATLAS a ALICE.“ Po opätovnom spustení sa výskum na urýchľovači zameria na získavanie ďalších poznatkov o Higgsovom bozóne a na pátranie po časticiach, ktoré tvoria tajomnú tmavú hmotu vo vesmíre.