Francúzsko zakázalo geneticky modifikovanú kukuricu

Francúzske ministerstvo poľnohospodárstva zakázalo predaj, používanie aj pestovanie geneticky modifikovanej (GM) kukurice MON 810 od americkej spoločnosti Monsanto. Je to jediná odroda GM kukurice, ktorá má v súčasnosti povolenie na pestovanie v Európskej únii. Francúzska vláda tvrdí, že GM plodiny predstavujú riziko pre životné prostredie a snaží sa znovu zaviesť zákaz pestovania týchto plodín. Najvyšší súd už podobné snahy vlády dvakrát zrušil.

17.03.2014 14:00
kukurica Foto:
Ilustračná fotografia
debata (5)

Rozhodnutie je načasované tak, aby zabránilo výsevu GM predtým, ako sa začne prerokúvať návrh zákona, ktorý má zakázať pestovanie všetkých geneticky modifikovaných organizmov v krajine. Vo Francúzsku sa seje kukurica v druhej polovici marca. Zákaz má platiť až do prijatia zákona.

Súčasná socialistická vláda je rovnako ako jej konzervatívna predchodkyňa proti pestovaniu GM plodín. Dôvodom sú obavy verejnosti, či sú tieto plodiny bezpečné, ako aj rozsiahle protesty ekológov. Medzi krajinami EÚ panujú už dlhší čas spory o tom, či sa schváli, alebo neschváli pestovanie ďalšieho druhu GM kukurice Pioneer 1 507. Tú vyvinuli firmy DuPont a Dow Chemical. O povolení teda bude musieť rozhodnúť Európska komisia.

V Európe o pestovanie GM plodín nie je príliš veľký záujem a na celosvetovej produkcii týchto plodín má región iba nepatrný podiel. Tieto plodiny sa pestujú najmä v Severnej a Južnej Amerike a v časti Ázie. Predvlani sa GM plodiny pestovali po celom svete na ploche okolo 170 miliónov hektárov.

Kukurica od Monsanta povolená na pestovanie v EÚ je odolná proti hmyzu a bola schválená v roku 1998. Pestuje sa na rozlohe približne 100-tisíc hektárov, a to najmä v Španielsku, Portugalsku, Českej republike, Rumunsku a na Slovensku. V siedmich krajinách EÚ je pestovanie zakázané. Sú to Rakúsko, Bulharsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Taliansko a Luxembursko.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #veda #kukurica #Monsanto