Naučiť počítače premýšľať ako ľudia je cieľom mnohých veľkých technologických firiem. Superpočítače dnes pomáhajú hľadať odpovede na mnohé otázky, na ktoré ľudia ani v priebehu storočí nenašli odpovede. Ani len to. Potenciál superpočítačov je omnoho väčší. Pomáhajú hľadať lieky na rakovinu, ebolu, Alzheimera, AIDS, vírus Zika, skúmajú ľudské DNA s cieľom poznať genetické mutácie a vytvoriť liečebné postupy určené presne potrebám toho ktorého pacienta. Výpočtová sila superpočítačov je obrovská, napokon už dokázali poraziť aj šachových veľmajstrov a umelá inteligencia zvíťazila v hre Go, čo mnohí označujú za prelom. Svetový šampión z Južnej Kórei s počítačom zápasil tri a pol hodiny, nakoniec sa však musel vzdať.
Umelá inteligencia vedcov fascinuje už desiatky rokov
Od 50. rokov minulého storočia, kedy vedci začali vyvíjať prvé umelé neurónové siete, sa vývoj umelej inteligencie posunul míľovými krokmi vpred. V roku 1997 počítač po prvýkrát porazil geniálneho ruského šachistu Garriho Kasparova a približne o jednu dekádu neskôr sa začali objavovať myšlienky vytvorenia vozidla, ktoré bude šoférovať samo. Google, ktorý autonómne vozidlo začal v roku 2009 vyvíjať vo svojich ambicióznych plánoch pokračuje. Firma v týchto dňoch otvorila nové európske vývojové centrum vo švajčiarskom Zurichu. Centrum sa bude špecializovať na strojové učenie, pochopenie prirodzeného jazyka a zmyslové vnemy.
Stroje už rozmýšľajú namiesto ľudí, no chýba im sedliacky rozum
Ako poznamenáva server BBC, Google už strojové učenie používa v mnohých svojich službách bez toho, aby o tom koncový užívateľ vedel. Švajčiarska pobočka bude mať za úlohu dať strojom nie šiesty zmysel ale akýsi sedliacky rozum. “Štvorročné dieťa spoznáva svet prostredníctvom svojich zmyslov, takže vie, že kravy nelietajú pokiaľ mu to niekto nepovie. Počítače musia porozumieť elementárnemu fungovaniu sveta, preto chceme vybudovať databázu akéhosi zdravého rozumu,” uviedol pre BBC šéf vývojového centra Emmanuel Mogenet.
Ďalšou nezávislou disciplínou, ktorou sa budú vo výskumnom centre zaoberať, je chápanie zmyslu otázok, ktoré sa človek počítača pýta. Doposiaľ počítače využívali spájanie kľúčových slov a hľadania súvislostí medzi nimi. V ďalšej fáze by mali počítače pochopiť skutočnú podstatu otázok.