Defibrilátory by k pacientom mohli voziť drony, navrhujú švédski výskumníci

14.06.2017 14:40

Nejde o výjav zo sci-fi filmu, ale podľa švédskych výskumníkov je to naša budúcnosť.

Ako píšu v článku v aktuálnom vydaní Journal of the American Medical Association, dopravovať defibrilátory k pacientom so zástavou srdca dronom je oveľa rýchlejšie ako čakať na zásah lekára rýchlej zdravotnej služby.

Podľa výskumu, ktorý uskutočnili v Štokholme, dokážu defibrilátor dostať k pacientovi v priemere už po piatich minútach po vypustení dronu, čiže takmer o 17 minút rýchlejšie, ako sanitkou.

Vedci argumentujú, že takmer dvanásťminútový rozdiel je v situácii, keď pacientovi ide o život a rozhodujú sekundy, veľmi podstatný.

Podľa názoru ďalších oslovených vedcov, ktorí sa na výskume nezúčastnili, sú výsledky pokusu natoľko presvedčivé, že by zodpovedné autority mali rozhodne začať túto možnosť brať do úvahy.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Švédsko #Štokholm #dron #defibrilátor
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku