Umelá inteligencia už dokáže 'poskladať' recept z jedinej fotky jedla

24.07.2017 07:30
pečivo, jedlo, zdravie, strava
Ilustračné foto. Autor:

Umelej inteligencii už stačí aj obyčajná fotka jedla na to, aby dokázala uhádnuť aké ingrediencie sa v ňom skrývajú. A nie len to. Naučila sa aj ako ingrediencie pospájať, aby vzniklo jedlo podobné tomu na fotografii.

Určite se sa s tým už viackrát stretli. Na fotke ste videli jedlo, ktoré vyzeralo veľmi chutne, no k tomu, aby ste si ho mohli pripraviť u vás doma vám chýbal detailný popis vrátane surovín použitých na jeho prípravu. V budúcnosti by tomu mohol byť koniec. Výskumníci z americkej univerzity MIT naučili umelú inteligenciu novému husárskemu kúsku. Algoritmus dokáže s pomerne veľkou presnosťou identifikovať konkrétne suroviny v jedle len za pomoci jedinej fotografie. Informoval o tom server BBC.

Poradí si s dezertom, no na koktejly je prikrátka

Neurónovú sieť vedci trénovali s využitím jedného milióna fotografií spárovaných s jedným miliónom receptov. Aj keď milión jedál môže na prvý pohľad pôsobiť ako veľká vzorka, v skutočnosti algoritmus potrebuje niekoľkonásobne väčší počet vzoriek. Aj preto dokáže umelá inteligencia v súčasnosti najlepšie „vyskladať“ recepty dezertov. Na ovocné koktejly a suši je však stále krátka.

Vedci naučili umelú inteligenciu rozpoznávať...
Vedci naučili umelú inteligenciu rozpoznávať ingrediencie z jedál na fotkách. Autor: MIT

Vyskúšať si to môžete aj sami, vďaka vedcom, ktorí sprístupnili svoj projekt širokej verejnosti. Na stránke stačí nahrať fotografiu jedla a umelá inteligencia sa pokúsi odhadnúť čo sa na nej nachádza a z akých ingrediencií sa jedlo skladá.

V budúcnosti by mohol mať projekt široké uplatnenie. Pomáhať môže pri úprave jedálneho lístka, pri dodržiavaní konkrétnej diéty alebo výpočte presných nutričných hodnôt, ktoré najmä pri minútkach v reštauráciách chýbajú.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#umelá inteligencia #MIT #algoritmus #neurónová sieť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku