Testujú 3D skener, ktorý 'rozbalí' každú batožinu na letisku

26.11.2017 23:30
bomba, výbušnina, batožina, explózia,...
Ilustračné foto Autor:

Na viacerých letiskách v Spojených štátoch testujú nový typ skeneru príručnej batožiny, vďaka ktorému už cestujúci nebudú musieť z tašky vyberať elektroniku ani tekutiny.

Ak občas cestujete lietadlom, iste z vlastnej skúsenosti viete, že najmenej príjemná časť cesty začína ešte na letisku. Nepohodlné, no najmä zdĺhavé vybaľovanie batožiny sa v posledných rokoch stalo pre všetkých cestujúcich akousi povinnou “jazdou”, ktorej nemožno uniknúť. Predpisy sú niekde voľnejšie, inde prísnejšie, a teda aj časovo náročnejšie. Na niektorých letiskách ani včasný dvojhodinový príchod nemusí byť dostatočný.

Súčasné skenery nedokážu identifikovať všetky objekty v batožine, navyše snímkam chýba tretí rozmer. Akonáhle systém pracovníka upozorní na neznámy objekt, nastúpi kontrola a vybaľovanie batožiny. V Spojených štátoch testujú nový skener batožiny, ktorý tomu má zabrániť. Prístroj pritom nie je nijak revolučný, aj keď na letiskám malú revolúciu predsa len prinesie.

Počítačová tomografia nahradí zastaralý röntgen

Na medzinárodných letiskách v Phoenixe a Bostone nahradili klasický röntgen dokonalejšou počítačovou tomografiou, ktorá sa bežne využíva v nemocniciach. Vďaka “cétéčku” je možné preniknúť do batožiny zo všetkých smerov a detailne tak skúmať každý objekt bez potreby vybaľovania notebookov, čítačiek či kozmetiky. Zariadenie zachytí batožinu zo všetkých uhlov a obsluha tak môže na monitore sledovať obsah batožiny zo všetkých strán. Zaujímavosťou je, že pomocou CT je možné automaticky a s vysokou presnosťou detegovať aj výbušniny. Doposiaľ sa CT prístroje využívali len pri kontrole veľkej batožiny.

Ak plánujete vycestovať do Spojených štátov na budúci rok, vaša batožina môže byť takýmto spôsobom skontrolovaná už aj na medzinárodnom letisku JFK v New Yorku. Spoločnosť American Airlines plánuje na piatom najrušnejšom letisku v Spojených štátoch nainštalovať skenery začiatkom budúceho roka. Podobné skenery v súčasnosti používajú na letiskách v Singapure, Istanbule, Johannesburgu a v obmedzenej miere aj na amsterdamskom letisku Schiphol.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#rontgen #počítačová tomografia #letisko #ČT #cestovanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk