YouTube kvôli škandálu zablokuje komentáre pri videách s deťmi

Server YouTube oznámil, že pri videách, v ktorých sa objavujú malé deti, prestáva umožňovať pridávanie komentárov.

01.03.2019 10:37
youtube, video, služba, google, internet, videá Foto:
Ilustračné foto
debata
Tento aj ďalšie kroky spoločnosť podniká kvôli nedávnym odhaleniam o údajnej sieti pedofilov komunikujúcej cez komentárové sekcie pod videami. Zistenie viedlo k bojkotu YouTube zo strany niektorých inzerentov.

„Počas uplynulého týždňa sme zablokovali komentáre u desiatok miliónov videí, ktoré by mohli byť prostriedkom na predátorské správanie. Tieto snahy sa zameriavajú na videá s mladými maloletými osobami, pričom v najbližších mesiacoch budeme pokračovať vo vyhľadávaní videí, ktoré podliehajú riziku,“ uviedol YouTube na svojom oficiálnom blogu. Platforma chce svoje úsilie v najbližšej dobe vystupňovať a monitorovať i videa sa „staršími maloletými“.

Kroky reagujú na článok v časopisu Wired, ktorého autori hovoria o „sieti pedofilov operujúcich všetkým na očiach“. „Komentáre pod množstvom videí podľa všetkého ukazujú, ako pedofili zdieľajú časové údaje o častiach videa, v ktorých sú vidieť odhalené genitálie alebo kde dieťa urobí rozkrok či zdvihne svoje tričko a odhalí tak prsník. Niektoré z detí vo videách, pričom ide prevažne o dievčatá, vyzerajú aj na päť rokov,“ napísal Wired. Dievčatá na záberoch spravidla tancovali, vykonávali gymnastické cviky alebo sa hrali v bazéne.

Mnohé zo spomínaných videí mali podľa autorov reportáže tisícky, niektoré aj milióny zhliadnutí. Boli navyše zárobkové a objavovali sa pri nich reklamy od firiem Alfa Romeo, Fiat, L'Oreal, Maybelline či od tvorcov počítačovej hry Fortnite. Práve spoločnosť Epic Games, vedľa napríklad potravinárskeho giganta Nestlé, následne prestala na YouTube reklamy nakupovať.

„Uvedomujeme si, že komentáre sú základnou súčasťou zážitku na YouTube… Dôležité kroky, o ktorých informujeme, sú ale kľúčové pre ochranu mladých ľudí,“ opísala platforma rozhodnutie zablokovať komentáre pri vybraných videách. YouTube tiež urýchlil uvedenie nového systému na identifikáciu „predátorských komentárov“, ktorý údajne dohľadá a odstráni dvojnásobok problémových príspevkov.

Okrem toho zakročil server aj proti úplne oddelenému javu, ktorý sa tiež týka detí. Odstránil bližšie nešpecifikovaný počet kanálov, ktoré ich vraj rôznymi spôsobmi ohrozovali. Podľa denníka The Guardian títo tvorcovia do animovaných videí či iného obsahu určeného deťom ukrývali šokujúce zábery určené pre dospelé publikum.

The Guardian jeden konkrétny príklad, kedy video s nevhodným obsahom „nielenže videli skutočné deti, ale tiež sa dostalo cez automatické filtre“ v aplikácii YouTube Kids s videami pre deti a rodiny. Túto službu, v ktorej majú sofistikované algoritmy vyberať bezpečný obsah, po celom svete ju pravidelne využíva vyše 14 miliónov užívateľov.

debata chyba
Viac na túto tému: #deti #YouTube #hry #komentáre #videá