Do Tichého oceána znova umiestnili zariadenie na jeho vyčistenie od plastového odpadu

V Tichom oceáne po druhý raz umiestnili plávajúce zariadenie, ktoré má zachytávať plastový odpad. Stalo sa tak po tom, čo sa vlani rozpadlo a museli ho opraviť.

23.06.2019 20:38
debata (9)

Holanďan Boyan Slat, zakladateľ projektu The Ocean Cleanup, na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že 600 metrov dlhú plávajúcu bariéru znova umiestnili do takzvaného Veľkého pacifického koša, oblasti s veľkou koncentráciou odpadkov, medzi Kaliforniou a Havajskými ostrovmi. Vo Veľkom pacifickom koši je podľa vedeckých odhadov 1,8 bilióna kusov plastov.

Bariéru v tvare písmena U priviezla loď zo San Francisca k ostrovu odpadkov vlani v septembri. V oceáne bola štyri mesiace, ale pod neustálym náporom vĺn a vetra sa prelomila a neudržala odpad, ktorý zachytila.

Opravovali ju štyri mesiace. „Dúfajme, že si pre nás tentokrát príroda nepripravila veľa prekvapení. V každom prípade sa z tejto kampane veľa naučíme,“ uviedol na Twitteri Slat.

Zariadenie je vybavené solárnymi svietidlami, kamerami, senzormi a satelitnými anténami, pričom neprestajne vysiela dáta o svojej pozícii. Podporná loď tak vďaka tomu môže po jeho naplnení prísť odpad vytiahnuť a odviezť ho na pevninu. Plastová bariéra je vybavená trojmetrovou sieťou, ktorá sa správa ako pobrežie – zachytí odpad, ale morským živočíchom umožní ho bezpečne podplávať.

Projekt The Ocean Cleanup uviedol, že počas prvého nasadenia zariadenia si morskí biológovia na podpornej lodi nevšimli žiadne dopady na životné prostredie. Slat dúfa, že jedného dňa umiestnia 60 takýchto zariadení, aby z oceána vyzbierali plastový odpad.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Tichý oceán #plasty #Boyan Slat