Spoločnosť Qantas uskutočnila rekordný let z Londýna do Sydney

15.11.2019 09:55
qantas-test-flight-landing-2
Najnovším letom aerolínie prekonali vlaňajší rekord spoločnosti Singapore Airlines z New Yorku do Singapuru a aj svoj vlastný z minulého mesiaca, keď testovali priamy let New York - Sydney. Autor:

Qantas sa naposledy pokúsila o priamy let z Londýna do Sydney v roku 1989.

Austrálske aerolínie Qantas v piatok dokončili svoj priamy let z Londýna do Sydney. Testovací let trval 19 hodín a 19 minút a prekonal vzdialenosť 17 800 kilometrov. Stal sa tak najdlhším komerčným letom, a to z hľadiska vzdialenosti i trvania.

Najnovším letom aerolínie prekonali vlaňajší rekord spoločnosti Singapore Airlines z New Yorku do Singapuru a aj svoj vlastný z minulého mesiaca, keď testovali priamy let New York – Sydney. Oba testovacie lety sú súčasťou projektu Sunrise, prostredníctvom ktorého chce Qantas do roku 2022 zaviesť obojsmerné lety na trasách zo Sydney do Londýna a New Yorku.

Spoločnosť let testovala s novým lietadlom Boeing 787–9 Dreamliner. Na jeho palube bolo zhruba 50 ľudí, ktorí mali na sebe monitory na sledovanie spánku, pohybu, konzumácie jedla a využitia zábavných prostriedkov počas letu. Dáta zo skúšobných letov zbierajú výskumníci z Charles Perkins Centre pri University of Sydney, ktorí skúmajú, ako ultradlhé lety ovplyvňujú zdravie, telo a pohodu človeka. Tím z Monash University v Melbourne zase analyzuje, ako takéto lety ovplyvňujú pilotov a posádku. Pred, počas a po lete monitorovali ich úrovne melatonínu – hormónu, ktorý ovplyvňuje spánkové cykly.

Qantas sa naposledy pokúsila o priamy let z Londýna do Sydney v roku 1989. Vtedy lietadlo Boeing 747, ktorý nemal takmer žiadne vnútorné zariadenie a len 23 ľudí na palube, letelo z jedného mesta do druhého 20 hodín a 9 minút.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky televízie CNN.

#vzdialenosť #sydney #Qantas #Londýn #let
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku