VIDEO: Liečba prostaty? S pomocou teplej pary

Odborníci vo Fakultnej nemocnici (FN) Brno ako prví v Českej republike liečia nezhubné zväčšenie prostaty prostredníctvom novej technológie, ktorá využíva teplú paru.

22.12.2019 07:52
prostata Foto:
Teplá para. To je nová metóda liečba nezhubného zväčšenia prostaty.
debata (4)

Prednosta Urologickej kliniky FN Brno a Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity Dalibor Pacík, ktorý na vývoji technológie REZUM spolupracoval, už so svojím tímom vykonal prvé zákroky.

Technológia REZUM je vhodná na liečbu nezhubného zväčšenia prostaty o veľkosti 30 až 80 mililitrov u mužov nad 50 rokov. Funguje na princípe takzvaného konvektívneho vedenia tepelnej energie pri aplikácii vodnej pary do živého tkaniva, čím sa líši od ostatných metód liečby.

Pri konvektívnom vedení, ktoré nasleduje po aplikácii sterilnej vodnej pary do tkaniva, sa energia v danom priestore šíri rovnomerne a uvoľňuje sa bez rizika poškodenia okolitého tkaniva, napríklad bez karbonizácie alebo zjazvenia. Pri liečbe laserom, termoterapiou či rádiofrekvenčnou abláciou, ktoré využívajú princíp konduktívneho vedenia tepelnej energie, naopak toto nežiaduce poškodenie okolitého tkaniva hrozí.

Po použití novej technológie vznikne na orgáne lézia, ktorú organizmus sám prirodzenými reparačnými mechanizmami samovoľne odbúra v priebehu troch mesiacov. Nová šetrná metóda liečby prostaty si na rozdiel od konvenčnej endoskopickej, laserovej či rádiofrekvenčnej ablácie nevyžaduje hospitalizáciu. Výkon sa robí v lokálnej anestéze a trvá len niekoľko minút.

„Para je aplikovaná ihlou prostredníctvom špeciálneho endoskopického zariadenia zavedeného do močovej trubice v jej prostatickej časti. Výkon je vykonávaný v miestnej anestézii a je v zásade koncipovaný ako ambulantný,“ vysvetlil Dalibor Pacík, ktorý vývoj REZUM sledoval od roku 2012.

Rekonvalescencia po zákroku s novou technológiou je rýchlejšia ako u bežných metód. Technológiu už používajú lekári v Spojených štátoch amerických aj v niektorých európskych štátoch, ako sú napríklad Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko, Taliansko či Švédsko. Zákrok zatiaľ nehradia zdravotné poisťovne a jeho cena sa zhoduje s cenou v ostatných európskych krajinách.

Zdroj: fnbrno.cz, hovorca Fakultnej nemocnice Brno Pavel Žára

4 debata chyba
Viac na túto tému: #liečba #technológie #prostata #teplá para