VIDEO: Hendikepovaný chlapec dostal ruky z 3D tlačiarne

Jedenásťročný Gavin Sumner sa narodil bez prstov, ľavého chodidla a 40 percent jazyka.

31.12.2019 14:17
debata (1)

Hendikepovaný chlapec z amerického mesta Clarksville v Tennessee dostal od miestneho podnikateľa ruky vyrobené v 3D tlačiarni. Jedenásťročný Gavin Sumner sa narodil bez prstov, ľavého chodidla a 40 percent jazyka. „Lekári uviedli, že takéto bábätká väčšinou zomierajú,“ povedala chlapcova mama Kori Sumner.

Gavin si želal nové ruky vlani na Vianoce. Jeho matka však nevedela, ako by mu prianie splnila, a tak ho zdieľala na sociálnej sieti Facebook. Následne sa jej ozval Anthony Economos, prezident spoločnosti Bedstone Creative, ktorý sa rozhodol pomôcť, aj keď nič podobné predtým nerobil. Trvalo približne rok, kým sa im podarilo vyrobiť a upraviť finálny produkt.

Chlapec si prevzal darček v kancelárii starostu mesta, pričom to pripravili ako prekvapenie. „Bola to pre mňa čistá radosť. Doteraz mi museli pomáhať kamaráti. Teraz už môžem byť samostatný,“ vyhlásil Gavin a poďakoval sa darcovi. „Nedokážem vyjadriť ten pocit. Bolo jednoducho úžasné vidieť na jeho tvári prekvapenie a radosť, keď po prvý raz držal v ruke fľašu,“ vyjadrila sa matka.

Economos vyhlásil, že protetické ruky stoja až šesťtisíc dolárov (v prepočte približne približne 5400 eur) a mnohé deti ich nemajú, pretože počas rastu potrebujú nové, čo je finančne nákladné. „Teraz môžeme Gavinovi, ako bude rásť, vytlačiť nové ruky už počas víkendu,“ dodal podnikateľ, ktorý sa rozhodol pomáhať aj iným ľuďom a založil aj webovú stránku. Tam môžu ľudia písať tipy na osoby, ktorým by sa hodila podobná pomoc, alebo sa prostredníctvom stránky môžu prihlásiť dobrovoľníci, ktorí by radi prispeli a pomohli.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #chlapec #3D tlačiareň #ruka