Vedci predstavili nové formy života. Xenobots žije

Americkí vedci vytvorili prvé biologické roboty, ktoré sa dokážu samostatne pohybovať a dokonca i uzdraviť.

15.01.2020 13:39
robot Foto:
Bioroboty sú vopred naplnené vlastným zdrojom potravy z lipidov a bielkovín, čo im umožňuje žiť trochu dlhšie ako týždeň.
1

Použili pri tom kmeňové bunky africkej žaby pazúrnatky vodnej (Xenopus laevis), po ktorej dostali tieto drobné stroje meno xenoboty. Informuje o tom spravodajská televízia CNN.

Xenoboty sú dosť malé na to, aby dokázali putovať v ľudskom tele – merajú menej ako milimeter. Dokážu sa samostatne pohybovať, vydržať týždne bez potravy a spolupracovať v skupinách. Sú to „celkom nové formy života“, tvrdí University of Vermont, ktorej vedci spolupracovali na výskume s Allen Discovery Center pri Tufts University. Výskum čiastočne financovala aj federálna Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov, ktorá dohliada na vývoj technológií pre vojenské účely.

Vedci pri výskume, ktorého výsledky publikovali v odbornom periodiku Proceedings of the National Academy of Sciences, použili kmeňové bunky zo žabích embryí a nechali ich inkubovať. Neskôr ich rozrezali a vytvarovali do špecifických, „dosiaľ v prírode nevidených“, foriem, ktoré navrhol superpočítač, uvádza vo svojom stanovisku University of Vermont. Bunky začali samostatne fungovať, kožné bunky sa spojili a vytvorili štruktúru, srdcové bunky zase pulzovali a umožnili robotom samostatne sa pohybovať. Výskumníci dokonca objavili ich samoliečiacu schopnosť, keď do jedného xenobota zarezali a on sa sám uzdravil a pohyboval sa ďalej. "Sú to nové žijúce stroje.

Nie sú to tradičné roboty ani známy živočíšny druh. Je to nová trieda artefaktu: žijúci programovateľný organizmus," vyjadril sa jeden z vedúcich výskumníkov z University of Vermont Joshua Bongard.

Bioroboty sú vopred naplnené vlastným zdrojom potravy z lipidov a bielkovín, čo im umožňuje žiť trochu dlhšie ako týždeň. Nemôžu sa však množiť ani vyvíjať. V prostrediach bohatých na živiny sa ich životnosť môže predĺžiť na niekoľko týždňov.

Xenoboty sú odlišné od tradičných robotov vytvorených z plastu a kovov, ktoré sa časom rozpadnú. Vyzerajú ako ružové pohybujúce sa guľôčky a dokážu veci, ktoré tradičné roboty nedokážu, pričom sú tiež šetrné k životnému prostrediu a bezpečné pre ľudské zdravie. Mohli by sa využívať pri aplikovaní liečiv do ľudského tela, ale napríklad aj pri zbieraní mikroplastov v oceánoch či pri čistení rádioaktívneho odpadu. Tiež by mohli poslúžiť pri výskume buniek a pomôcť tak pokroku v oblasti ľudského zdravia a dlhovekosti. „Ak by sme mohli vytvoriť 3D biologickú formu na požiadanie, mohli by sme opraviť vrodené chyby, preprogramovať nádory na normálne tkanivo, regenerovať po traumatickom zranení alebo degeneratívnej chorobe a poraziť starnutie,“ uvádzajú tvorcovia xenobotov na svojej webstránke.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #xenobots #vedci #robot #biologický robot