Budú firmy kvôli koronavírusu stavať 5G siete rýchlejšie?

24.03.2020 14:36

Pandémia koronavírusu môže paradoxne urýchliť výstavbu 5G sietí. Verejnosť si však na ich dostupnosť bude musieť počkať. Prístupné by mali byť pre najdôležitejšie zložky štátu - zdravotníctvo, políciu a armádu.

Karanténa státisícov ľudí preverila kapacity pevných aj mobilných sietí. Mnohé z nich nápor zvládajú len s obmedzeniami pre používateľov. Netflix, Google a ďalší už kvôli odľahčeniu prevádzky pristúpili k zníženiu kvality streamovaných videí. Dlhodobo je však toto opatrenie neudržateľné. Potreba viac dátovať prichádza z dobou a firmy sa na ňu musia naučiť adekvátne reagovať. Skutočný potenciál 5G sietí sa tak ukazuje práve v týchto časoch. Bude však mať do budovania nových sietí kto investovať?

V Spojených štátoch sa o prechode na 5G začalo intenzívne diskutovať. Množstvo ľudí pracujúcich z domu totiž predstavuje záťažový test na súčasné siete. Do diskusie sa zapojila aj americká vláda, ktorá chce spolu s telekomunikačným úradom odstrániť prekážky pre budovanie 5G sietí a čím skôr tak prispieť k navýšeniu prenosovej kapacity. Podľa Jessicy Rosenworcel z telekomunikačného úradu FCC je len veľmi ťažké predpovedať, či sa súčasné mobilné siete budú vedieť dlhodobo vysporiadať s veľkým náporom. Úrad FCC aj preto dočasne na 60 dní ponúkol operátorom ďalšie pásma. T-Mobile sa zatiaľ ako jediný rozhodol ponuku využiť a dopomohol si so 600 MHz spektrom.

S nasadením 5G sa možno krajiny poponáhľajú

O potenciáli 5G sietí sa hovorí už dlhodobo. Huawei by napríklad v spolupráci Deloitte chcel nasadiť 5G v boji proti koronavírusu a rozšíriť ho do zdravotníctva, administratívy a bezpečnosti. Obe firmy zverejnili dokument, v ktorom popisujú metódy zmierňovania následkov koronavírusu s využitím 5G sietí. „Nasadenie 5G by zdravotníkom umožnilo testovať, diagnostikovať a monitorovať pacientov na diaľku. Neriskovali by tak vlastné zdravie a k dispozícií by mali aktuálne informácie. Tie by navyše boli dostupné pre všetky nemocnice v krajine,“ uvádza sa v štúdii. Vďaka 5G by mohla aj polícia monitorovať hraničné priechody.

Huawei ani Deloitte pritom nehovoria o komerčných 5G sieťach, ale najmä o kritickej infraštruktúre, ktorej by mohli byť 5G súčasťou. To znamená, že v blízkej budúcnosti by z nich neprofitovala verejnosť, ale najmä najdôležitejšie zložky štátu. Huawei v štúdii pripustil, že verejnosť si na 5G bude musieť ešte počkať, aj keď privátne 5G by mohlo byť nasadené skôr, než sa pôvodne plánovalo.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#netflix #koronavírus #Huawei #FCC #Deloitte #5G sieť #5G
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku