Pri udržiavaní sociálneho odstupu môže ľuďom pomôcť nová aplikácia

Udržiavanie sociálneho odstupu je jedným z mnohých preventívnych opatrení, ktoré majú spomaliť šírenie nového koronavírusu.

21.04.2020 12:40
Navigating and shopping wearing face masks pillars Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Ľuďom v tom môže pomôcť aj nová mobilná aplikácia. Crowdless britského startupu Lanterne, ktorý podporuje Európska vesmírna agentúra (ESA), s pomocou satelitných dát a umelej inteligencie identifikuje miesta po celom svete, kde sa zhromažďujú ľudia. Ak potrebujú používatelia niekam ísť a s pomocou aplikácie zistia, že sa tam nachádza veľa ľudí, môžu tak svoju cestu odložiť na neskôr, na menej rušný čas, alebo navštíviť menej plné miesto.

Aplikácia používa existujúce anonymizované zdroje dát, ako sú napríklad Mapy Google a služba Google Miesta, ktoré sledujú pohyb mobilných zariadení. Tieto informácie kombinuje s crowdsourcovanými údajmi, pričom sa používateľa pýta na to, aby potvrdil, či je alebo nie je dané miesto rušné.

Crowdless vytvorili spoluzakladatelia Lanterne Alex Barnes, Yohan Iddawela a Sebastian Mueller, pričom využili zručnosti a znalosti, ktoré získali pri vývoji ich hlavného produktu zameraného na pomoc ľuďom s bezpečným pohybom v konfliktných zónach. Vytvorenie novej aplikácie im trvalo tri dni a odvtedy si za ostatné štyri týždne prešla šiestimi ďalšími prototypmi.

„Dúfame, že Crowdless môže pomôcť ľuďom dodržiavať sociálny odstup efektívnejšie, zostať v bezpečí a zohrať úlohu pri spomalení miery nákazy ochorením COVID-19. Zaviazali sme sa tiež, že zabezpečíme, aby pre každého zostala stopercentne bezplatná,“ vyjadril sa Yohan Iddawela.

Aplikácia je dostupná pre zariadenia s operačnými systémami Android a iOS.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #vírus #aplikácia #koronavírus #Covid-19
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy