Čína chce podľa USA ukradnúť dáta z výskumu o koronavíruse

Ministerstvo vnútornej bezpečnosti Spojených štátov amerických a americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) v stredu varovali pred snahou Číny ukradnúť dáta súvisiace s vakcínou a liečbou koronavírusu od amerických výskumníkov a farmaceutických spoločností. Údajné kybernetické útoky označili za "vážnu hrozbu".

13.05.2020 19:57
Covid-19 Foto:
23

V spoločnom stanovisku uviedli, že zdravotnícky, farmaceutický a výskumný sektor zaoberajúci sa reakciou na COVID-19 „sa môže stať terčom útokov zo strany Čínskej ľudovej republiky“. Zástupcov týchto sektorov upozornili, aby vykonali všetky potrebné kroky na ochranu svojich systémov.

Americká vláda už nejaký čas tvrdí, že Čína sa snaží zneužiť pandémiu na kybernetickú špionáž zameranú na kľúčové inštitúcie bojujúce proti vírusu. Odvolávajú sa pritom na zvýšený počet útokov na americké vládne agentúry a zdravotnícke inštitúcie zaoberajúce sa reakciou na pandémiu.

Predstaviteľ oddelenia národnej bezpečnosti ministerstva spravodlivosti v pondelok vyhlásil, že „by bolo bláznovstvo myslieť si, že Čína nestojí za niektorými kybernetickými útokmi proti americkým farmaceutickým spoločnostiam a výskumným strediskám“, ktoré sa zameriavajú na boj proti vírusu.

„Toto je v súčasnosti svätý grál biomedicínskeho výskumu“ a má „obrovskú cenu z komerčného i geopolitického hľadiska“, dodal

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
23 debata chyba
Viac na túto tému: #vírus #kyberútok #koronavírus #Covid-19