Vedci predstavili novú verziu mozgového skenera

Vedci z University of Nottingham vymysleli novú verziu mozgového skenera, ktorého prvý prototyp priniesli ešte v roku 2018. Novinka je ľahká a človek ju môže mať na hlave aj počas pohybu.

11.06.2020 18:12
S-13-veda 4x Foto:
Ilustračné foto.
5

Ponúka až 49 kanálov, ktoré dokážu monitorovať celý mozog a sledovať elektrofyziologické procesy súvisiace s mnohými problémami v oblasti duševného zdravia. Svoje výsledky publikovali v žurnále Neuroimage.

Projekt viedol Matt Brookes zo spomínanej univerzity. „Pochopenie duševného zdravia zostáva jednou z najväčších výziev, ktorým veda čelí v 21. storočí,“ vyjadril sa. „V mnohých prípadoch nám ani detailné snímky mozgu nedokážu povedať potrebné informácie o základnej patológii, a preto naliehavo potrebujeme nové technológie na meranie toho, čo v skutočnosti mozog robí v oblasti zdravia a chorôb,“ dodal.

Mozgové bunky fungujú a komunikujú na základe vytvárania elektrických prúdov. Tie vytvárajú malé magnetické polia, ktoré je možné zaznamenať aj mimo hlavy. Vedci využívajú zariadenie na sledovanie mozgových funkcií meraním týchto magnetických polí. To im umožňuje každú milisekundu dostať obraz o tom, ktoré časti mozgu sa zapájajú do rôznych činností, ako napríklad rozprávania či pohybu. Prototyp predstavili v roku 2018 a mal len 13 senzorov, ktoré dokázali skenovať limitovanú časť mozgu. Ďalšia aktualizácia v roku 2019 umožnila prvé pozorovanie detí.

Tím spolu s firmou Added Scientific pripravil nový typ zariadenia, ktorý vytvorili s pomocou 3D tlačiarne a má spomínaných 49 kanálov. Zástupca tímu Ryan Hill vyhlásil, že helmu chcú stále zdokonaľovať s cieľom širokého komerčného využitia.

Už teraz však vytvára priestor pre nové skúmanie napríklad u detí, pre ktoré je často problém zostať počas pozorovania v pokoji. Umožňuje tiež skúmať pacientov počas epileptického záchvatu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
5 debata chyba
Viac na túto tému: #výskum #vedci #skener #mozog