Let balónom do vesmíru? Z Aljašky už o pár rokov

01.07.2020 12:21
balon1
Spaceship Neptune. Autor:

Spaceship Neptune bude riadiť posádka a zmestí sa do nej osem pasažierov umiestnených v tlakovej kapsule zavesenej pod vodíkovým balónom s veľkosťou futbalového štadiónu.

Firma Space Perspective sídliaca na Floride chce organizovať lety balónom z Aljašky do vesmíru. Ako jedno zo štartovacích miest plánuje využiť Pacific Spaceport Complex na ostrove Kodiak. Takzvaný Spaceship Neptune bude riadiť posádka a zmestí sa do nej osem pasažierov umiestnených v tlakovej kapsule zavesenej pod vodíkovým balónom s veľkosťou futbalového štadiónu. Každý cestujúci zaplatí za šesťhodinovú jazdu 125-tisíc dolárov (v prepočte približne 112-tisíc eur).

Výkonný riaditeľ Alaska Aerospace Corp. Mark Lester uviedol, že jazdy budú dostupné z ostrova Kodiak o niekoľko rokov a podporia miestny turizmus. „Ľudia z celého sveta prídu na Aljašku a budú chcieť vidieť polárnu žiaru z okraja vesmíru,“ vyhlásil.

Space Perspective plánuje na budúci rok dokončiť bezpilotný testovací let z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Cestujúci neskôr absolvujú dvojhodinové stúpanie do približne 31 kilometrov nad Zemou. Následne budú môcť zdieľať svoje pocity a zážitky na sociálnych sieťach. Neptune potom bude dve hodiny zostupovať a pristane na vode, kde cestujúcich, kapsulu aj balón vyzdvihne loď. Pristátie naplánovali podľa vetra v okolí ostrovov Kodiak alebo Aleuty.

Pri návrhu balóna vychádzali z technológie NASA využívanej po desaťročia na let veľkých výskumných teleskopov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku