Slovenský InoBat Auto ukázal inteligentnú batériu pre elektromobily

Je jediná svojho druhu na svete. Určená je pre elektromobily, ktoré môžu vďaka optimalizovanej priepustnosti a účinnosti navýšiť svoj dojazd až o pätinu. Spoločnosť plánuje na Slovensku postaviť vývojové a výrobné centrum.

19.10.2020 06:00
inobat, batéria, akumulátor Foto:
Slovenská firma InoBat Auto bude na Slovensku vyrábať unikátne batérie pre elektromobily.
debata

Pôvodom slovenská firma InoBat Auto na konferencii Globsec Tatra Summit 2020 predstavila nový typ inteligentnej batérie pre elektromobily. Má byť výsledkom prepojenia umelej inteligencie a High Throughput technológie. Od iných batérií, ktoré sú dnes používané v elektromobiloch, sa líši svojou škálovateľnosťou a modularitou. Prispôsobená môže byť na mieru pre akékoľvek elektrické vozidlo a vďaka optimalizácii priepustnosti a zvyšovaniu účinnosti dokáže navýšiť dojazd vozidla do 20 percent.

Ako uviedla firma, do konca roka 2023 plánuje dodávať batérie s energetickou hustotou 330Wh/kg a 1000 Wh/l. “Z hľadiska životného prostredia budú inteligentné batérie od InoBat Auto schopné znížiť závislosť od kobaltu. Ide o zelený a udržateľný projekt, ktorý chce výrazne prispieť k uhlíkovej neutralite,” uviedol šéf InoBat Auto, Marián Boček a dodal, že cieľom firmy je odstrániť z batérii nikel a rozvíjať anódové technológie. Dlhodobejším cieľom firmy je výroba batérií s hustotou až 500 Wh/kg.

Firma zároveň do konca roka plánuje začať s výstavbou výskumno-vývojového centra a výrobnej linky. S výrobou prvých lítium-iónových batériových článkov chce začať na budúci rok. Do roku 2025 má tiež záujem vybudovať továreň vo Voderadoch s rozšírenou výrobnou kapacitou do 10 GWh batérií.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Voderady #batéria #akumulátor #InoBat
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy