Grécky inžinier zostavil elektrobicykel, v ktorom na cyklistu neprší. Pripomína auto

Grécky inžinier zostavil elektrobicykel, v ktorom na cyklistiku neprší, ani nefúka.

14.04.2021 07:38
6

Bicykel má tiež navigáciu aj reproduktory pre počúvanie hudby. Informovala o tom grécka tlačová agentúra AMNA. Tento zvláštny dopravný prostriedok prvýkrát prešiel ulicami severogréckeho mesta Kozani v pondelok a pútal veľkú pozornosť ľudí, ktorí nevedeli, či ide o bicykel či auto.

Prvý grécky štvorkolesový bicykel má síce riadidlá a kolesá ako bicykel, ale aj dvierka a priehľadnú strechu aj okienka ako auto. Nechýbajú odrazky, svetlá a spätné zrkadlá. Jazdí na lítiovú batériu, ktorá sa dá dobiť ako pri elektroautách a vydrží hodinu, alebo sa dobíja šliapaním do pedálov.

Elektrobicykel nazvaný Bike-1 vytváral päťdesiatdvaročný elektroinžinier Dimitris Glumpos počas lockdownu, ktorý v Grécku platí od novembra. Jeho cieľom bolo jednak prispieť k ekologickej prevádzke v mestách, ale aj priniesť väčšie pohodlie cyklistom, aby na nich nepršalo.

Vozítko zostavoval Glumpos, otec dvoch detí, na terase a v obývacej izbe, pretože Gréci majú už niekoľko mesiacov kvôli pandémii covidu-19 obmedzený pohyb vonku. „S manželkou a deťmi sme v obývačke posunuli nábytok do rohu a na voľnom priestore som potom zostavoval svoj Bike-1,“ popísal agentúre AMNA zostrojovanie bicykla muž, ktorý tiež prednáša na Západomacedónskej univerzite.

Grécke „bicykloauto“ má sedem rýchlostí a môže prepravovať menšiu batožinu s hmotnosťou až 30 kilogramov. Celé vozítko je dlhé 1,8 metra, široké 90 centimetrov a vysoké asi 1,5 metra. Jeho autor sa teraz sústredí na vylepšenie nového dopravného prostriedku, okrem iného chce znížiť jeho váhu, tá je zatiaľ asi 120 kg.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
6 debata chyba
Viac na túto tému: #e-bike #dopravný prostriedok #bicykel #auto