Test: Vyskúšali sme technológie vo filtračnej fľaši, ktorá vyčistí aj vodu z jazera

Fľaša Lifesaver využíva vlastnú technológiu na účinné filtrovanie vody. Vyčistí dažďovú vodu, vodu z potoka aj z jazera tak, že nemá žiaden pach, príchuť a je zbavená vírusov, baktérií a mikroorganizmov.

17.07.2021 10:00
LifeSaver, Liberty, filtračná fľaša Foto:
Filtračná fľaša LifeSaver Liberty.
debata

Vyskúšali sme netradičnú filtračnú fľašu na vodu, ktorá podľa britského výrobcu LifeSaver dokáže zachytiť takmer všetky baktérie, vírusy a mikroorganizmy. Fľaša Liberty je pomerne veľká a v batohu zaberá veľa miesta. Vzhľadom k tomu, že obsahuje masívny filter, zmestí sa do nej naraz len 400 mililitrov vody. Nezáleží pritom, či do fľaše naberiete vodu z potoka, prameňa či rybníka. Filter by mal byť podľa výrobcu účinný na 99,99 percenta pri odstraňovaní baktérií, vírusov a mikroorganizmov.

Robustné vyhotovenie, no manipulácia s fľašou chce zvyk

Súčasťou balenia je okrem fľaše samotnej aj obal na príslušenstvo – na uhlíkový disk a čerpaciu hadicu s plavákom. Liberty je možné používať dvoma spôsobmi. Buď do nej nalejete vodu, alebo ju do nádoby načerpáte cez pripojenú hadicu. Následne za pomoci piestu na spodnej strane a po odistení poistky pri hrdle fľaše môžete prefiltrovať vodu do druhej nádoby, prípadne sa z fľaše priamo napiť. Hadica, cez ktorú je možné do fľaše vodu takisto “dotankovať” má veľmi komfortnú dĺžku 1,5 metra. Podľa výrobcu je možné za jednu minútu prefiltrovať zhruba 1,2 litra vody. Podľa našich skúseností je to zhruba pol litra za 30 sekúnd. Záleží však na rýchlosti pumpovania.

Pomocou piestu sa voda pretláča cez filter. Foto: Tomáš Švec
LifeSaver, Liberty, filtračná fľaša Pomocou piestu sa voda pretláča cez filter.

Pred prvým použitím je ale potrebné do hornej časti fľaše umiestniť uhlíkový disk (na 500 litrov vody) a prečistiť filtračnú patrónu. Uhlíkový disk sa na prvýkrát vymieňal veľmi ťažko, keďže hrdlo fľaše bolo veľmi silno zatiahnuté. Potrebné bolo vyvinúť nadmernú silu na odskrutkovanie vrchnej časti, kam sa disk umiestňuje. My sme do nádoby naliali vodu, počkali 5 minút a následne pretlačili cez filter. Po tomto úkone už bol filter pripravený na plnohodnotné používanie.

Jeden filter postačí na 2000 litrov vody

Cez filter sme zatiaľ neprečerpali celý objem vody, na ktorý je určený, teda 2000 litrov, no výrobca tvrdí, že akonáhle filter dosiahne svoj limit, “zasekne sa” a nebude cezeň možné pretlačiť ďalšiu vodu. V takom prípade už zostane len vymeniť filtračnú kazetu. Nevýhodou je, že pri používaní nezistíte, koľko filtrovaní máte za sebou a pred sebou. Musíte sa teda riadiť len vlastným odhadom, prípadne po intenzívnejšom používaní mať pri sebe aj náhradný filter. Nádoby je možné k Liberty aj priskrutkovať, avšak pasujú k nej len nádoby so širokým hrdlom. Zaobísť sa však dá bez problémov aj bez toho.

Vymeniteľný filter je masívny a vo fľaši zaberá... Foto: Tomáš Švec
LifeSaver, Liberty, filtračná fľaša Vymeniteľný filter je masívny a vo fľaši zaberá veľa miesta. Aj to je dôvodom, prečo má fľaša objem len 400 mililitrov.

Chuť prečistenej vody bola úplne neutrálna, bez minerálov a iných rozpustných látok, ktoré by mohli na ňu mohli mať vplyv. Pripomínala vodu prefiltrovanú cez uhlíkové patróny vo filtračných kanviciach. Cez Liberty sme čistili vodu z prírodného potoka v Slovenskom Raji, aj z malého jazierka. V oboch prípadoch bola chuť rovnaká a nedostavili sa ani žalúdočné problémy. Voda bola úplne číra, nenachádzal sa v nej piesok, jemný štrk či iné nečistoty, ktoré zachytáva.

Filter má na druhom konci veľmi jemnú membránu. Foto: Tomáš Švec
LifeSaver, Liberty, filtračná fľaša Filter má na druhom konci veľmi jemnú membránu.

Vysoká cena náhradných dielov

LifeSaver Libery ocenia ľudia na viacdňovej turistike, prípadne pri náročnejších výstupoch v horách za predpokladu, že chcú ušetriť pár kilogramov z prenášanej vody v batohu. Filtračná fľaša je však pomerne drahá (139 eur) a z času na čas je potrebné vymeniť aj uhlíkové filtre (každých 500 litrov) za 21 eur za 3 kusy a filtračnú patrónu za 55 eur za jeden kus. Fľaša je veľmi robustná, odolná, no aj ťažšia. Prvotná manipulácia sa môže zdať komplikovaná, no je len vecou zvyku a rutiny.

LifeSaver Liberty – cena: 139 eur

Hodnotenie: 8.5/10

Pozitíva:

  • Veľmi účinné filtrovanie znečistenej vody
  • Rýchlosť filtrovania
  • Kapacita filtra
  • Príslušenstvo

Negatíva:

  • Vysoká cena
  • Drahé náhradné filtre
  • Chýbajúca signalizácia stavu filtra

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Liberty #LifeSaver #filtrovanie vody