ChatGPT sa už viac podobá na človeka. Prémiové funkcie sú konečne dostupné zadarmo

Dosposiaľ platený model umelej inteligencie ChatGPT sa otvára verejnosti. Nahradí tlmočníka aj učiteľa matematiky. Navyše je úplne zadarmo.

15.05.2024 08:00
chatGPT, umelá inteligencia, mobil Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Používate umelú inteligenciu ChatGPT? Ak áno, patríte medzi zhruba stovku miliónov ľudí, ktorým umelá inteligencia od OpenAI pomáha pri každodenných úlohách, ale aj zábave. Doposiaľ bola pre všetkých bez poplatku dostupná len verzia GPT-3.5, ktorá využíva staršie dáta a má viacero funkčných obmedzení. To sa ale mení a model GPT-4, ktorý bol spoplatnený sumou 20 dolárov mesačne, bude dostupný pre všetkých bez rozdielu. Registrovaných aj neregistrovaných používateľov.

Ak by ste sa len donedávna spýtali niektorého z platiacich používateľov ChatGPT na rozdiely medzi bezplatným a plateným variantom, pravdepodobne by nešetrili superlatívmi. Model GPT-4o je totiž presne tým, čo mnohí od umelej inteligencie očakávajú – rýchle a presné odozvy, všestrannosť a schopnosť pracovať s textom, zvukom aj obrazom. Je takisto rýchlejší než predošlé modely, pri hlasovej odozve aj zhovorčivejší a prirodzenejší, a navyše dokáže analyzovať fotky, prekladať jazyky a identifikovať emócie.

OpenAI verejnosti demonštrovala niekoľko situácií, pri ktorých môže byť nový model užitočný. Najlepším príkladom za všetky sú preklady v reálnom čase. Predstavte si, že váš partner je Kanaďan, no vaši rodičia sa s ním kvôli jazykovej bariére po anglicky neporozprávajú. Pomôcť im môže ChatGPT, ktorý v reálnom čase preloží hovorené slovo zo slovenčiny do angličtiny a naopak. Bez zbytočných a dlhých prestojov. Firma tvrdí, že model GPT-4o dokáže generovať odpovede s rýchlosťou 230 až 320 milisekúnd, teda s rýchlosťou bežného človeka.

Pomôže pri konverzácii v cuzom jazyku aj s prekladmi v reálnom čase

ChatGPT vám však môže pomôcť aj pri učení sa cudzích jazykov. Komunikovať s ním môžete pomocou hlasu a v reálnom čase dostať aj odpoveď. Umelá inteligencia vám môže pomôcť napraviť výslovnosť, slovosled, ale aj odpovedať zjednodušenými vetami. Stredoškolákom zas môže pomôcť pri riešení príkladov z matematiky. Nielen, že ich zvládne vyriešiť sama naskenovaním príkladu kamerou priamo zo zošita, ale môže vysvetliť jednotlivé kroky tak, aby ich študent aj lepšie pochopil. Verejnosti je tiež prístupné nahrávanie obrázkov a fotiek a ich následná analýza alebo práca s nimi. ChatGPT vám napríklad na základe fotky povie, aký kvet držíte v ruke, aké plemeno psa je na pozadí alebo vám na internete nájde podobný rám okuliarov ako má muž na fotke. A práve integrácia vyhľadávania na internete môže byť pre mnohých dostatočným argumentom, prečo majú ChatGPT začať konečne používať.

Ak v ChatGPT zatiaľ nemáte možnosť aktivovať si model GPT-4o, nezúfajte. OpenAI novinku sprístupňuje pre všetkých postupne. Môže preto chvíľu trvať, kým sa dostane aj k vám. V priebehu niekoľkých dní by mal byť sprístupnená aj aplikácia ChatGPT pre macOS s lepšou systémovou integráciou. Pre Windows by mala byť aplikácia dostupná do konca roka.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #umelá inteligencia #OpenAI #ChatGPT #GPT-4o #GPT-4 #GPT-3.5