S presnosťou na desatiny milimetra. Robot od Sony pomôže pri komplikovaných operáciách

Sony vyvinulo robota pre asistovanú mikrochirurgiu, ktorý je schopný počas operácie sám meniť nástroje a spájať cievy s hrúbkou len 0,6 milimetra.

17.05.2024 08:30
Sony, mikrochirurgia, Foto:
Sony ukázalo precízneho robota na asistovanú mikrochirurgiu.
debata

Čo odlišuje dobrého chirurga od toho priemerného? Dôslednosť, skúsenosti, ale aj neochvejná presnosť. Napokon, ak ste sami absolvovali niektorý z komplikovanejších chirurgických zákrokov, určite si viete predstaviť, aká náročná musela byť práca chirurga, ktorý rezal a zašíval vaše rany s milimetrovou presnosťou. Našťastie pokrok vo vývoji medicínskych prístrojov a robotizácia prinášajú zásadné zmeny aj do najnáročnejších medicínskych odborov, vrátane neurochirurgie. Operácie vďaka tomu budú dostupnejšie širšiemu spektru chirurgov a pacienti tak na ne nebudú musieť čakať dlhé mesiace.

Spoločnosť Sony sa v týchto dňoch pochválila novým výdobytkom na poli asistovanej mikrochirurgie, keď predstavila robota, ktorý je ako prvý na svete schopný vykonať mikrovaskulárnu anastomózu. Pri tomto zákroku sa spájajú drobné krvné cievy, s priemerom menším než 2 až 3 milimetre. Tento postup je v mikrochirurgii využívaný pri obnovení prietoku krvi medzi dvoma cievami pri transplantáciách či liečbe rôznych komplikovaných zranení. Operácia je sama o sebe veľmi náročná, keďže sa pri nej využíva mikroskop a zväčšovacie okuliare. Chirurg, ktorý ju vykonáva musí mať skúsenosti s precíznym šitím cievnych stien.

Robot od Sony okrem precízneho asistovaného šitia dokáže aj sám meniť rôzne chirurgické nástroje. Spoločnosť šitie demonštrovala na videu s kukuričným zrnom, ktoré robot narezal a následne štyrmi malými stehmi aj zašil. Postup bol úspešne otestovaný aj pri operáciách zvierat. Pri operácii nemusí chirurg sedieť priamo nad pacientom, ale operáciu pomocou robota s dvoma ramenami ovláda na diaľku. Obraz je v reálnom čase prenášaný na OLED displej do špeciálnych okuliarov. Chirurg následne ramená ovláda pomocou malých ovládačov pripomínajúcich pero. Podľa Sony je takto možné zašívať cievy s priemerom od 0,6 milimetra.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Sony #chirurg #robot #neurochirurgia #mikrochirurgia