Vedci vyvinuli najtenšiu šošovku na svete. Má hrúbku len tri atómy

Nová šošovka má hrúbku len 0,6 nanometra a je tak najtenšou šošovkou na svete. Pri prechode svetla využíva kvantový efekt. Pomôcť by mohla pri rozšírenej realite.

04.06.2024 08:00
University of amsterdam, Fresnelova šošovka, Foto:
Šošovka s hrúbkou len 3 atómy
debata (1)

Používate kontaktné šošovky? Ak áno, ako dlho? Niektorí pamätníci si určite spomenú na jedny z prvých kontaktných šošoviek vyrobených zo skla, ktoré bolo potrebné po každom použití dezinfikovať vo vriacej vode. Doba pokročila a dnes je už namiesto sklenených na trhu dostupných hneď niekoľko druhov kontaktných šošoviek. Ich používatelia si môžu vyberať medzi hydrogélom pohodlným na nosenie, silikón hydrogélom s vyššou priepustnosťou kyslíka alebo ďalšími polotvrdými a tvrdými materiálmi. Všetko šošovky majú jednu vec spoločnú – sú mimoriadne tenké. Ich priemerná hrúbka sa pohybuje v rozpätí od 0,04 do 0,2 milimetra. Vedcom zo Standfordovej univerzity a Univerzity v Amsterdame sa však podarilo vyvinúť 333-tisíckrát tenšiu šošovku s hrúbkou len 0,6 nanometra, respektíve 3 atómy. Pre porovnanie, ľudský vlas má hrúbku zhruba 80 až 100-tisíc nanometrov.

Kým bežné šošovky na lom svetla využívajú svoje zakrivenie, nový vynález dosahuje rovnaký efekt pomocou kvantového efektu a takzvanej difrakcie. Tento typ šošovky sa nazýva aj Fresnelova alebo zónová šošovka. Šošovka má na sebe namiesto hladkého povrchu množstvo tenkých kruhov. A práve tu do hry vstupuje spomínaná difrakcia, čo je jav, pri ktorom sa svetlo ohýba a šíri okolo sústredených kruhov. Svetlo sa pri prechode nimi ohýba a kombinuje rôznymi spôsobmi. Ohniskovú vzdialenosť, teda vzdialenosť na ktorú šošovka zaostrí svetlo, je definovaná veľkosťami a vzdialenosťami medzi kruhmi.

Bez zachádzania do prílišných technických detailov je možné konštatovať, že nová šošovka dokáže pracovať len s niektorými vlnovými dĺžkami a iné zas bez zmeny prepúšťa. To by v určitých ohľadoch mohla byť nevýhoda, avšak vedci šošovku plánujú využiť v situáciách, kedy svetlo bude cez šošovku prechádzať v nezmenenej podobe. Príkladom môže byť rozšírená realita. Možno si ešte spomeniete na okuliare Google Lens, ktoré mali v hornom rohu umiestnený priehľadný kváder, do ktorého sa premietali niektoré, realitu obohacujúce, informácie. Na podobnom princípe by mohla fungovať aj nová šošovka, no v menšom formáte.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #kontaktné šošovky #šošovka #rozšírená realita