Dostane sa Musk až na Mars? Megaraketa Starship prvýkrát dokončila testovací let

Spoločnosť SpaceX na štvrtý pokus po prvý raz dokončila testovací let svojho obrieho dopravného systému Starship, s ktorým chce v budúcnosti lietať na Mesiac alebo na Mars. Na rozdiel od tretieho testu sa jej vesmírna loď nerozpadla pri klesaní atmosférou, akokoľvek zo záberu kamery bolo zrejmé, že z nej odlietajú menšie úlomky. Následne pristála vo vodách Indického oceánu.

06.06.2024 15:28 , aktualizované: 16:12
SpaceX Starship, raketa, let do vesmíru Foto: ,
Megaraketa Starship spoločnosti SpaceX, ktorá sa pripravuje na testovací let z hviezdnej základne v Boca Chica, Texas, 5. júna 2024.
debata (8)

Obrovský dopravný systém Starship americkej spoločnosti SpaceX vzlietol k štvrtému testovaciemu letu, ktorého cieľom je po prvý raz doletieť do vesmíru a zvládnuť aj návrat na Zem. Ide o ďalší krok firmy miliardára Elona Muska na ceste k opakovane použiteľnému vesmírnemu plavidlu.

„Pristátie na vode potvrdené!“ oznámila SpaceX na sociálnej sieti X približne 70 minút po štarte.

Pri poslednej skúške v marci letelo plavidlo Starship, ktoré vynáša nosná raketa Super Heavy, asi 50 minút, načo sa rozpadlo pri návrate atmosférou. Dnešný plán kopíruje marcový test a má trvať o niečo viac ako hodinu. Starship z kozmodrómu na juhu Texasu zamierila na východ cez Mexický záliv, SpaceX s ňou chce dosadnúť do Indického oceánu západne od Austrálie.

NASA SpaceX raketa štart  Starship Čítajte aj Najsilnejšia raketa sveta Starship vykonala doteraz najdlhší testovací let. Ani na tretíkrát ho však nedokončila

Dopravný systém dlhý 122 metrov odštartoval o 07:50 miestneho času (14:50 SELČ) a v prvých minútach sa let odvíjal podľa plánu. Prvý úspech si SpaceX pripísala krátko po štarte, keď sa raketa Super Heavy po oddelení od vesmírnej lode zniesla na hladinu Mexického zálivu.

Druhý skúšobný let najväčšieho dopravného... Foto: SITA/AP, Eric Gay
SpaceX Starship raketa Druhý skúšobný let najväčšieho dopravného systému všetkých čias tvoreného kozmickou loďou Starship a nosnou raketou Super Heavy na základni SpaceX nazvanej Starbase v Boca Chica v Texase. 18.11.2023

Spoločnosť navrhla systém tak, aby bol plne opakovane použiteľný, a dúfa, že ho bude využívať pre prieskum hlbokého vesmíru. Na úspešné testy sa spolieha aj americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý si Starship vybral pre pristátie svojich astronautov na Mesiaci v programe Artemis. To je plánované na september 2026.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Elon Musk #SpaceX #Starship #let do vesmíru