Japonskí vedci s pomocou živej kože vytvorili usmievajúceho sa robota

Japonskí vedci našli spôsob, ako pripevniť živú kožu vyvinutú s pomocou ľudských buniek na tvár robotov, aby dosiahli realistickejší úsmev a ďalšie mimické výrazy. Informovala o tom agentúra AFP.

03.07.2024 17:45
debata (1)

Experti z tokijskej univerzity zverejnili výsledky svojej práce tento týždeň spoločne s videonahrávkou slizovito vyzerajúceho ružového materiálu, ktorý sa rozťahuje do ľahko znepokojujúceho úsmevu. Stanica BBC konštatovala, že prototyp pripomína skôr ovocné želé ako človeka.

Špecialisti na biohybridné roboty ale veria, že technológia bude jedného dňa hrať úlohu pri výrobe androidov, ktorí vyzerajú ako ľudia a majú tiež ich schopnosti. Tradičné humanoidné roboty bývajú v súčasnosti pokryté imitáciou kože vyrobenej často zo silikónu, ktorá sa nepotí a nedokáže sa hojiť.

Cieľom vedcov je „vybaviť roboty schopnosťou hojenia, ktorá je vlastná biologickej koži“, povedal šéf tímu z tokijskej univerzity Šódži Takeuči. Krok k tomu vedci urobili, keď pri predchádzajúcich štúdiách transplantovali kolagén na reznú ranu v laboratórne vypestovanej koži pokrývajúcej robotický prst, aby ukázali, ako by sa mohol zhojiť.

robot, asistované obliekanie Čítajte aj Vedci naučili robota asistovať pri obliekaní. Pomôže imobilným pacientom

Doterajšie snahy pripevniť živú kožu na telo robotov neboli úspešné. Vedci z tokijskej univerzity najprv skúsili pokožku ukotviť malými háčikmi, tie ale pri pohybe robota pokožku poškodzovali. Nakoniec experti vyvŕtali do tela robota množstvo malých otvorov a zaplnili ich gélom obsahujúcim kolagén. Navrch potom napli vrstvu umelej kože.

Tým napodobili fungovanie ľudskej kože a podkožného väziva, ktoré je tvorené pružným kolagénom a tukovým tkanivom a ktoré pokožku spája so štruktúrami nachádzajúcimi sa pod ňou. Ešte však podľa Takeučiho potrvá roky, kým sa táto technológia stane každodennou realitou.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #robotika #robot #humanoidný robot