O vplyvoch umelej inteligencie na životné prostredie sa zatiaľ hovorí len veľmi málo. Jej potenciál meniť životy ľudí totiž úplne zatienil obrovskú uhlíkovú stopu, ktorú vytvára. Aj preto muselo mnoho technologických firiem prehodnotiť svoje dobrovoľné záväzky o dosiahnutí uhlíkovej neutrality. Natrénovať komplexné modely strojového učenia, vrátane veľkých jazykových modelov, si vyžaduje obrovské množstvo výpočtového výkonu. Ten v súčasnosti zabezpečujú výkonné GPU procesory, ktoré sú vo výpočtových centrách inštalované v rozsiahlych klastroch. A hoci trénovanie umelej inteligencie je na spotrebu energie najnáročnejšie, zanedbateľný dopad má aj používanie už natrénovaných modelov. Aj pri tom platí úmera – čím výkonnejší a robustnejší model umelej inteligencie, tým väčší je jeho vplyv na výpočtový výkon a spotrebu energie.
Cieľom technologických firiem je sprístupniť pokročilé modely umelej inteligencie čo najväčšiemu počtu používateľov. No, tu nastáva problém. Len zlomok ľudí je ochotných platiť za požívanie pokročilej umelej inteligencie a symbolicky tak dotovať náklady spojené s jej prevádzkou. Bezplatné, no funkciami a dátami obmedzené staršie modely zas nedokážu držať krok s vývojom AI. Jedným z riešení môže byť ponúknutie zjednodušených modelov AI. A práve o to sa teraz pokúša firma OpenAI s novým modelom ChatGPT-4o mini, ktorý vychádza z komplexnejšieho modelu 4o.
Nový, respektíve upravený model ChatGPT-4o mini je menší a menej výkonný v porovnaní s plnohodnotnou verziou 4o. Je navrhnutý tak, aby bol menej náročný na výpočtové zdroje a energiu. Je tak vhodnejší pre menej náročné úlohy, ktoré nevyžadujú vysokú presnosť a mieru pochopenia. Nedokáže napríklad pochopiť niektoré zložitejšie otázky a špecifiká slovných príkazov. Rovnako tak obmedzuje aj pestrosť a rozsah odpovedí, ktoré môžu byť len základné a priame. Vo variante mini tiež chýba možnosť nahrávať súbory a generovať obrázky na základe povelov. Nie je naň však potrebné čakať. Dostupný je pre všetkých používateľov.