Predstavte si, že svoj mobil nebude musieť už nikdy nabíjať. Rovnako tak ani hodinky, slúchadlá a ďalšiu spotrebnú elektroniku. Hudba budúcnosti? Možno. Čínsky startup Betavolt však túto ideu posúva bližšie k realite. Firma sa len prednedávnom pochválila s funkčným prototypom takzvanej jadrovej batérie, ktorá by mohla poháňať elektroniku nepretržite až rekordných 50 rokov. Bez nabíjania či výmeny článkov. Batéria má byť navyše veľmi bezpečná a vďaka špeciálnemu použitiu materiálov, ktoré sú bezpečné pre ľudské zdravie a životné prostredie nemá hroziť únik radiácie.
Batérie Betavolt využívajú beta rozpad rádioaktívnych izotopov na generovanie elektrickej energie. Pri rozpade izotopov nestabilné atómy emitujú beta častice (vysokorýchlostné elektróny). Tieto beta častice sú zachytávané špeciálnymi materiálmi, ktoré konvertujú kinetickú energiu pohybujúcich sa častíc na elektrickú energiu. Na zachytávanie beta častíc a konverziu ich energie na elektrickú energiu sa používajú polovodiče.
Prvý prototyp batérie dokáže dodávať výkon na úrovni 100 mikrowattov s napätím 3 Volty. Batéria má rozmery 15 × 15 × 5 milimetrov. Betavolt má odvážne plány a už na budúci rok chce svetu predstaviť batériu s výkonom 1 watt. Vďaka malým rozmerom bude možné takéto batérie spájať, čo by znamenalo, že viacero článkov s výkonom 1 watt by už dokázalo poháňať aj mobilný telefón. Takéto batérie budú podľa Betavoltu bez problémov fungovať aj v extrémnych podmienkach s teplotami od –60 do 120 stupňov Celzia.
Jadrové batérie súčasné Li-Ion batérie v najbližších rokoch nenahradia. Firmy ako Betavolt sa budú musieť najprv vysporiadať s konštrukčnými a výkonovými problémami a presvedčiť odbornú aj laickú verejnosť, že takéto batérie sú úplne bezpečné. Problémom je takisto cena, keďže jeden gram použitého izotopu môže stáť tisícky dolárov.