Je obrazovka na vašej vypnutej televízii skutočne čierna? A čo váš displej na mobile? Pojem čierna je veľmi relatívny. Skutočná čierna farba, ktorá je tiež označovaná ako absolútne čierna či superčierna, nevyžaruje a ani neodráža žiadne svetlo. To znamená, že pohlcuje všetky vlnové dĺžky svetla, ktoré na takúto farbu alebo materiál dopadajú. Čierna farba, ktorú máte na displeji či hodinkách v skutočnosti nikdy absolútne čiernou byť nemôže, pretože aj keď sú pixely v displeji zhasnuté, stále môžu vyžarovať malé množstvo svetla. V reálnych podmienkach je preto dosiahnutie absolútnej čiernej takmer nemožné, no v prípade niektorých materiálov sa je k stopercentnej hodnote možné aspoň priblížiť.
Vedcom z kanadskej Univerzity v Britskej Kolumbii (skr. UBC) sa vďaka náhodnému objavu podarilo vytvoriť nový superčierny materiál, ktorý absorbuje takmer všetko svetlo. Prečo išlo o náhodný objav? Profesor Philip Evans a jeho študent Kennym Cheng totiž pôvodne experimentovali s vysokoenergetickou plazmou v snahe docieliť, aby drevo lepšie odpudzovalo vodu. Keď však túto techniku použili na drevené odrezky, povrch extrémne sčernel. Následné merania na katedre fyziky a astronómie v Texaskej univerzite A&M potvrdili, že materiál odráža menej než jedno percento viditeľného svetla, a teda absorbuje takmer všetko svetlo, ktoré naň dopadá.
Vedci sa preto kvôli náhodnému objavu rozhodli s výskumom ďalej pokračovať. Nový materiál pomenovali ako Nxylon, podľa gréckej bohyne noci Nyx a gréckeho slova pre drevo Xylon. “Náš materiál zostáva čierny, aj keď sa na jeho povrchu nachádza zliatina, vďaka ktorej je materiál dostatočne elektricky vodivý. Štruktúra nxylonu prirodzene zabraňuje odrazu svetla a nie je teda závislá od čiernych pigmentov ako iné podobné materiály,” uviedol profesor P. Evans. Nxylon môže nahradiť drahé a vzácne čierne dreviny akými sú ebenové drevo a palisander na výrobu ciferníkov hodiniek a použiť ho je možné aj pri výrobe šperkov ako náhrada za čierny drahokam ónyx. “Zloženie nxylonu kombinuje výhody prírodných materiálov s jedinečnými vlastnosťami, vďaka čomu je ľahký, pevný a ľahko sa tiež upravuje do rôznych tvarov,” dodal P. Evans. Na jeho výrobu je použité drevo lipy americkej, stromu, ktorý sa bežne rastie v Severnej Amerike.