Ukrajinská armáda začala používať nové typy bojových dronov vybavených termitovými náložami, čo predstavuje významnú hrozbu pre ruské jednotky. Tieto drony využívajú termitovú zmes, ktorá obsahuje hliníkový prášok a oxid železitý, dosahujúcu teplotu 2 000 až 3 000 stupňov Celzia. Táto technológia má svoj pôvod v 19. storočí, keď bola vynájdená na zváranie železničných koľají. Počas oboch svetových vojen ju používali nemecké sily, najmä ako zápalné bomby. Dnes ukrajinské drony s touto technológiou môžu spôsobiť rozsiahle škody na personáli a materiáloch protivníka
Podľa správy zverejnenej na CNN začiatkom septembra, tieto termitové drony, ktoré získali prezývku „dračie drony“, využívajú chemickú reakciu na vytvorenie intenzívneho tepla, ktoré je schopné prepáliť oceľ a iné materiály. Ukrajinské ozbrojené sily ju teraz používajú napriek varovaniam Organizácie Spojených národov, ktorá upozorňuje na potenciálne obrovské škody a riziko ničenia civilnej infraštruktúry.
Séria videí zverejnených na sociálnych médiách vrátane Telegramu ukrajinského ministerstva obrany ukazuje, ako nízko letiace drony vrhajú prúdy ohňa – v skutočnosti roztaveného kovu – na pozície v radoch stromov, ktoré drží Rusko. Termit pritom môže prepáliť prakticky čokoľvek, vrátane kovu a môže spôsobiť aj popraskanie betónu. Navyše sa len veľmi ťažko hasí.
Aké presne je zloženie termitových náloží nevieme, no svojho času náplne munície obsahovali spravidla zmes 50 – 80 % termitu a pomocných látok, ktoré zlepšujú vlastnosti pri výrobe i pri použití. V leteckých bombách sa používa termit, ktorý obsahuje 24 % pyrohliníka, 50 % oxidov železa a 26 % dusičnanu bárnatého. Prísada dusičnanu znižuje zápalnú teplotu termitu na 500 – 700 stupňov Celzia, plyny vznikajúce pri horení zvyšujú zápalné schopnosti termitu a bárium zvyšuje tekutosť trosky. Časť hliníka môže byť tiež nahradená horčíkom.
Nasadenie termitových dronov predstavuje výzvu aj pre obranné systémy, keďže tieto drony môžu byť vybavené zápalnými zbraňami a využívať rôzne metódy aplikácie, vrátane priameho zhodenia zápalnej látky alebo použitia nádob obsahujúcich termit a horľavú kvapalinu. Ochrana pred týmito dronmi zahŕňa použitie systémov elektronického boja, ktoré môžu potlačiť navigačné a riadiace kanály dronov, čím sa zabráni doručeniu bojového nákladu. Ak nie je možné dron potlačiť elektronickými prostriedkami, môžu sa použiť ručné zbrane alebo prenosné protilietadlové rakety.
Čítajte viac Quicksink: nový americký zbraňový systém dokáže roztrhnúť loď na dve poloviceUkrajinská armáda, čeliac nedostatku tradičného vybavenia a zbraní, hľadá nové a nekonvenčné spôsoby vedenia bojových operácií. Použitie dronov s termitovými náložami je jedným z takýchto inovatívnych prístupov. Ruská armáda však má už isté skúsenosti a prostriedky na ničenie nepriateľských dronov a na boj proti tejto novej hrozbe sa pripravuje.
Tieto nové ukrajinské termitové drony sú schopné pôsobiť proti rôznym typom cieľov. Napriek tomu, že sa termitové zbrane už v minulosti používali, ich použitie v moderných konfliktoch vyvoláva nové obavy z hľadiska humanitárneho práva a ochrany civilného obyvateľstva, zakázané však nie sú.