Google je prvou firmu, ktorá si nechá postaviť vlastnú jadrovú elektráreň

Google počíta s tým, že Kairos Power postaví až sedem malých modulárnych reaktorov, energiu z prvého chce firma používať najneskôr v roku 2030.

16.10.2024 13:55
Hermes-Architect-Rendering-July2024 1200x630
Spoločosť Kairos Power už stavia v Tennessee demonštračný modulárny reaktor Hermes. Podobné chce využívať aj Google.
debata

V snahe urýchliť prechod na čistú energiu naprieč Spojenými štátmi americkými, Google podpísal priekopnícku dohodu na nákup jadrovej energie z viacerých malých modulárnych reaktorov (SMR), ktoré priamo preň postaví Kairos Power. Táto dohoda predstavuje prvú korporátnu zmluvu svojho druhu na svete, ktorá využíva jadrovú energiu pre firemné účely.

V rámci spolupráce so spoločnosťou Kairos Power Google plánuje rýchlu výstavbu prvého malého modulárneho reaktora do roku 2030. Po jeho úspešnom spustení by mali nasledovať ďalšie reaktory do roku 2035. Celkovo sa očakáva, že Google takto získa až 500 megawattov (MW) čistej a cenovo dostupnej jadrovej energie.

dátové centrá Google, server Čítajte viac Plán premeny na uhlíkovo neutrálnu firmu sa odkladá. Google kvôli umelej inteligencii rastú emisie CO2

A prečo sa Google pre tento krok rozhodol? Po prvé, svetová energetická sieť potrebuje nové zdroje elektriny na podporu rastu umelej inteligencie (AI) a technologického pokroku. AI je dnes hnacou silou mnohých vedeckých objavov a prispieva k ekonomickému rastu krajín. Aby mohla AI naplno využiť svoj potenciál, je potrebné získať čisté a spoľahlivé zdroje energie, ktoré jadrové reaktory poskytujú.

Druhým dôvodom je, že jadrové riešenia ponúkajú stabilný a udržateľný zdroj energie, ktorý môže dodávať elektrinu každú hodinu každého dňa bez prestávky, čo je dôležité aj pre obrovské dátové centrá Googlu. Vlastné jadrové reaktory by chcel okrem Googlu apríklad aj Microsof.

Nové modulárne reaktory Kairos Power

Technológia, ktorú vyvíja Kairos Power, využíva chladiaci systém na báze roztavených solí a keramické palivové pelety. Táto kombinácia umožňuje efektívne prenos tepla do parnej turbíny, ktorá generuje elektrickú energiu. Vďaka nízkotlakovej prevádzke je systém bezpečný a umožňuje jednoduchší a dostupnejší dizajn jadrového reaktora.

Tento rok dosiahla spoločnosť Kairos Power významný míľnik, keď začala výstavbu demonštračného reaktora Hermes v Tennessee. Ide o prvý pokročilý jadrový projekt v USA, ktorý získal stavebné povolenie od Americkej komisie pre jadrový dozor.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Google #modulárne reaktory #Kairos Power