Mladí stredoškoláci zo Slovenska uspeli na prestížnej robotickej súťaži FIRST Global (For Inspiration and Recognition of Science and Technology), keď v konkurencii tímov z vyše 190 krajín napokon skončili v prvej štvrtine, celkovo na 45. pozícii. V súťaži uspeli so svojim robotom, ktorého úlohou bolo zbierať body v špeciálnej hre pod názvom “Feeding the future – Výživa pre budúcnosť”, pričom počas hry bol ich robot konfrontovaný s ostatnými robotmi a musel sa ukázať ako efektívnejší. Hodnotený bol aj jeho dizajn a technologické spracovanie.
Je to zatiaľ historicky najúspešnejšie umiestnenie slovenského tímu, pomenovaného po významnom vedcovi so slovenskými koreňmi, Štefanovi Jedlíkovi. Ten bol v 19. storočí celosvetovo uznávaným experimentálnym fyzikom s množstvom objavov v tejto oblasti, aj keď sa napokon trochu paradoxne stal jedným z jeho najznámejších stroj na výrobu sódovky. Tím tvorilo 19 študentov z Gymnázia M. Rúfusa v Žiari nad Hronom a Duálnej akadémie v Bratislave. Svojho robota nám predstavili v krátkom videu:
Okrem výborného umiestnenia získal slovenský tím ďalšie tri dôležité ocenenia. Social Media Challenge Award – za inovatívne využitie sociálnych sietí, Video Storytelling Award – za výnimočnú kvalitu prezentačného videa a Global Explorer Award, ktoré sa udeľuje za najlepšiu dokumentáciu cesty tímu na samotnú súťaž. Video Storytelling Award a Global Explorer Award sa tento rok navyše udeľovali po prvýkrát.
Členov slovenského tímu dnes (v pondelok 4. novembra) prijal aj podpredseda vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec (Hlas-SD). Ten nielen ocenil ich úsilie, ale pri tejto príležitosti aj oficiálne oznámil zámer vybudovať Národné inovačné centrum (NIC) zahrňujúce oblasť vedy, výskumu a inovácií, ktoré by mohlo začať fungovať už v budúcom roku.
Pôjde o otvorenú platformu na spoluprácu ľudí z oblasti verejných inštitúcií aj súkromných firiem či na vzdelávanie študentov v školách o inováciách a najnovších technologických trendoch. Centrum nebude len virtuálne, ale bude mať aj svoje fyzické sídlo a bude sa snažiť podporovať vedu a výskum nielen prostredníctvom edukácie, ale aj rôznymi výzvami a zrejme aj integráciou grantových projektov. Viac o pripravovanom Centre povedal pre Pravdu Peter Kmec v krátkom rozhovore:
Doplnil, že vytvorenie tohto centra je dôležité aj z hľadiska národnej stratégie, ktorú vypracoval Úrad podpredsedu vlády pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku do roku 2030. Jej súčasťou má byť aj príprava nového zákona o podpore výskumu a inovácií, kde bude zahrnutý do spolufinancovania týchto oblastí aj súkromný sektor.
Kmec upozornil, že slovenský inovačný ekosystém je v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami značne nerozvinutý a aj to je jeden z dôvodov, prečo krajina nepatrí k inovačným lídrom, ale každý rok sa umiestňuje na chvoste inovačných rebríčkov, napríklad v rámci European Innovation Scoreboard patrilo Slovensku v rámci EÚ v roku 2024 až 24. miesto.
Úrad podpredsedu vlády pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku podľa neho už urobil niekoľko opatrení, ktoré by mali zvýšiť inovačnú výkonnosť Slovenska, pričom jedným z nich je napríklad reforma systému podpory výskumu, vývoja a inovácií. Zároveň sa pripravuje aj nový zákon o vede, výskume a inováciách, ktorý by mohol oveľa viac zatraktívniť aj partnerstvá medzi štátnymi organizáciami a univerzitami na jednej strane a súkromným kapitálom na strane druhej.
„Slovensko sa ocitlo v takzvanej pasci stredného príjmu, ktorý nás drží pri nízkych platoch, predovšetkým z toho dôvodu, že nevieme pripravovať pracovnú silu na nové príležitosti, na nové pracovné miesta s pridanou hodnotou, ktoré by prinášali lepšie finančné ohodnotenie, či už pre mladých ľudí alebo aj pre strednú a staršiu generáciu,“ doplnil.