Hardvér používaný generatívnou umelou inteligenciou môže do konca desaťročia skončiť ako opotrebovaný elektronický odpad, uvádza nová štúdia. Jedným z často prehliadaných aspektov však je hardvér nevyhnutný na ich používanie, pretože sú náročné na výkon a energiu.
Hardvér však má istú trvanlivosť – keď sa opotrebuje alebo zastará, musí sa vymeniť. Starý hardvér sa tak stane elektroodpadom. Vedci z Inštitútu mestského prostredia Čínskej akadémie vied v Pekingu a Reichmanovej univerzity v Tel Avive sa preto pokúsili zrátať všetky základné dosky, grafiky, čipy, chladenie, akumulátory a iné elektronické komponenty potrebné na používanie GenAI. Výsledky svojho výskumu zverejnili vo forme štúdie vo vedeckom žurnále Nature Computational Science.
Čítajte viac Česká vedkyňa: Pomocou AI už vieme zaznamenávať sny a vizualizovať myšlienkyNa vytvorenie odhadu použili množstvo hardvéru zvyčajne potrebné na spustenie konkrétnej aplikácie GenAI v štandardnom dátovom centre alebo serverovej farme a priemernú trvanlivosť jednotlivých súčiastok. Potom spočítali jednotlivé dátové centrá. Na základe dostupných údajov odhadli predpokladaný záujem o jednotlivé aplikácie a ich služby počas nasledujúcich rokov. Nakoniec z údajov vytvorili počítačový model na odhad množstva hardvéru.
Model vypočítal, že ak sa nič nezmení a všetko bude pokračovať doterajším tempom, AI priemysel môže do roku 2030 vyprodukovať 1,2 až päť miliónov ton elektroodpadu. V uplynulom roku to pritom bolo len 2 600 ton. Výskumníci upozorňujú, že sa tomu možno vyhnúť v prípade, ak výrobcovia hardvéru pristúpia na obehové hospodárstvo (cirkulárnu ekonomiku) a budú hardvér recyklovať.