V súčasnosti je vo svete prevádzkovaných 440 jadrových reaktorov, pričom 62 je vo výstavbe, najviac v Číne. V EÚ je v prevádzke 100 nukleárnych reaktorov v 12 krajinách, najďalej sú momentálne s výstavbou nových v Česku a v Poľsku.
Podľa odhadov expertov sa do roku 2050 zdvojnásobí až strojnásobí spotreba elektrickej energie a preto na túto situáciu treba reagovať, takže výstavba nového jadrového zdroja je nanajvýš aktuálna aj v našich zemepisných končinách. Je to totiž „beh na dlhú trať“, aj v optimálnom prípade bude nový jadrový reaktor v Jaslovských Bohuniciach spustený do plnej prevádzky v roku 2040.
Touto témou sa zaoberala konferencia Jadro – Energetická budúcnosť Slovenska, ktorá sa konala v Bratislave 26. novembra za účasti ministerky hospodárstva Denisy Sakovej (Hlas – sociálna demokracia), Alexeja Beljajeva, prezidenta Asociácie priemyselných zväzov a dopravy SR, vedúcich predstaviteľov VUJE, Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS) a zástupcov spoločností Westinghouse, EDF a Amentum.
„Pokiaľ dnes odhadujme celkové náklady na výstavbu nového bloku jadrovej elektrárne približne na 10 miliárd eur, tak každým ďalším rokom nám tieto náklady stúpajú o 8 až 10 percent. Preto sa s výstavbou nového jadrového bloku ponáhľame,“ povedala vo svojom príhovore ministerka hospodárstva Denisa Saková.
Čítajte viac Google je prvou firmu, ktorá si nechá postaviť vlastnú jadrovú elektráreňNový jadrový reaktor ma byť tlakovodný novej generácie III+ so životnosťou minimálne 60 rokov. Pričom v lokalite by mal byť umiestnený jeden a perspektívne možno aj dva bloky. Výkon bloku by mal byť v rozsahu 1 000 až 1 700 MWe, s predpokladom že by mal byť pravdepodobne 1 200 MWe („e“ v skratke znamená megawatty elektrické, ktoré sa špecificky používajú na vyjadrenie elektrického výkonu zariadení, najmä elektrární). Prvé jadrové palivo by mal pre nový reaktor dodať zhotoviteľ s tým, že bude zmluvne zabezpečená možnosť zmeny dodávateľa jadrového paliva.
V súčasnosti sa projekt nachádza v predprípravnej etape, pričom už bola vypracovaná štúdia realizovateľnosti, sú vykúpené pozemky a výstavba nového jadrového zdroje je zahrnutá do územných plánov kraja a aj dotknutých miest a obcí. Taktiež už boli vykonané, respektíve prebiehajú, prieskumy v danej lokalite a je vytvorená koncepcia vodného zásobovania a aj dopravy nadrozmerných nákladov do lokality. Dôležité je, že projekt už získal Osvedčenie na výstavbu nového elektrického zariadenia a taktiež je ukončený proces získavania EIA.
V druhej polovici novembra bol na rokovaní vlády prerokovaný návrh postupu a výstavby nového jadrového zdroja. Ten okrem iného špecifikuje spôsob a harmonogram pre výber dodávateľa technológie, zabezpečenie financovania, možnosť zapojenia sa slovenským firiem, možnosť čerpania európskych zdrojov a v neposlednom rade má navrhnúť aj proces vzdelávanie budúceho personálu.
Pokiaľ ide o financovanie, jeho forma bude presne určená až po výbere dodávateľa a v hre sú tri scenáre – financovanie prevažne štátom s podporou európskych zdrojov, financovanie prevažne prostredníctvom privátnych zdrojov, alebo hybridný model.
Predbežný harmonogram projektu výstavby nového jadrového zdroja
05/25 – vypracovanie zadávacej dokumentácie pre výber EPC dodávateľa a vytvorenie podmienok pre vyhlásenie tendra
06/25 – vyhlásenie tendra na výber dodávateľa technológie
03/26 – predloženie ponúk záujemcov objednávateľovi
06/26 – získanie notifikácie od EK ohľadom pravidiel trhu a štátnej pomoci na základe zvoleného spôsobu financovania
12/26 – získanie právoplatného územného rozhodnutia
04/27 – podpis zmluvy s dodávateľom
12/27 – objednanie a začiatok výroby hlavných komponentov jadrového zdroja
04/30 – podanie žiadosti o vydanie stavebného povolenia
04/32 – začiatok výstavby
12/34 – dodanie a transport hlavných komponentov
10/37 – studené a horúce skúšky
02/38 – prvé zavezenie paliva
04/38 – uvedenie do skúšobnej prevádzky
04/40 – uvedenie do trvalej prevádzky