Meta spojí svet obrovským podmorským káblom za 10 miliárd dolárov

Podmorský kábel s dĺžkou viac než 40-tisíc kilometrov má spojiť Spojené štáty, Afriku a Áziu. Metu bude stáť viac než 10 miliárd dolárov.

03.12.2024 15:01
internet, pripojenie, dsl, adsl, optika,... Foto:
Ilustračné foto
debata

Meta sa pripravuje na najambicióznejší projekt vo svojej histórii. Plánuje zhotoviť a na dno oceánov a morí aj položiť podmorský optický kábel, ktorý by prepájal kľúčové regióny sveta. Tento megaprojekt, ktorý bude stáť firmu viac než 10 miliárd dolárov, je navrhnutý tak, aby križoval Zem a zlepšil prístup k internetu pre miliardy používateľov jej služieb, vrátane Facebooku, Instagramu a WhatsAppu.

Podľa uniknutých informácií má kábel s dĺžkou viac než 40-tisíc kilometrov prechádzať kľúčovými technologickými a ekonomickými regiónmi sveta. Najprv cez Atlantik spojí východné pobrežie Spojených štátov s Južnou Afrikou, následne s Indiou, austrálskym Darwinom, až napokon skončí na západnom pobreží Spojených štátov. Zaujímavosťou je, že na rozdiel od mnohých podobných projektov, kde technologické spoločnosti spolupracujú s telekomunikačnými gigantmi alebo inými partnermi, Meta plánuje byť výhradným vlastníkom tejto siete.

Prečo práve teraz?

Meta dlhodobo čelí výzvam v oblasti kapacity a efektivity svojej siete, najmä v krajinách ako India či v oblastiach Afriky, kde rýchlosť a stabilita pripojenia hlboko zaostávajú za svetovými štandardmi. Podmorský kábel umožní spoločnosti získať väčšiu kontrolu nad prenosom dát a znížiť náklady na spoluprácu s externými poskytovateľmi. Zároveň jej umožní rásť v rozvojových krajinách, kde jej služby už využívajú desiatky miliónov používateľov. Kvôli obmedzenej kvalite internetového pripojenia má však spoločnosť limitované možnosti monetizácie. Meta očakáva, že lepšie internetové služby by mohli priniesť viac príležitostí pre rozvoj digitálnej ekonomiky a tiež zvýšiť používanie jej platforiem.

Výzvy pri realizácii

Hoci projekt znie veľkolepo, jeho realizácia nebude jednoduchá. Jednou z najväčších prekážok je nedostatok špecializovaných lodí, ktoré sú schopné klásť podmorské káble. Takéto lode sú často rezervované na roky dopredu a proces inštalácie samotného kábla trvá niekoľko mesiacov až rokov v závislosti od podmienok, ako sú morské prúdy či geografické prekážky. Ďalšou výzvou sú medzinárodné regulácie, najmä v prípadoch, keď kábel prechádza cez medzinárodné vody alebo spadá pod jurisdikciu viacerých krajín. Meta bude musieť koordinovať projekt s vládami, regulačnými orgánmi, čo môže celý proces značne predĺžiť.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #internet #podmorský kábel #méta