Spoločnosť Takeda má svoje korene v Japonsku, krajine, ktorá je známa svojou technologickou vyspelosťou. V čom je špecifický slovenský trh? Aké príležitosti prináša?
Naša spoločnosť má bohatú históriu. Bola založená ešte v roku 1781 v japonskej Osake a v súčasnosti patríme medzi globálnych lídrov v oblasti biofarmácie s pôsobiskom vo viac ako 80 krajinách. Pre našich zamestnancov po celom svete sú naše pôvodné hodnoty veľkou motiváciou pri ich každodennej práci. Čestnosť, spravodlivosť, poctivosť a vytrvalosť sú podľa môjho názoru hodnoty veľmi blízke aj Slovákom.
Slovensko vnímame ako krajinu so zaujímavým potenciálom, aj preto sa Bratislava v roku 2022 stala jedným z našich prvých centier v oblasti inovácií, dát a digitálnych technológií pre všetky krajiny, v ktorých ako spoločnosť pôsobíme. Prostredníctvom tohto Inovačného centra, so sídlom v obnovenej bratislavskej Pradiarni, sme odštartovali novú kapitolu našej transformácie, aby sme mohli ešte efektívnejšie poskytovať služby našim pacientom. Komunita stoviek expertov v oblasti dát a digitálnych technológií tu pracuje napríklad na projektoch zameraných na skrátenie času potrebného na diagnostiku jednotlivých ochorení, na optimalizáciu dodávok našich liekov, či dátovú analýzu, ktorá pomáha predchádzať pandémiám aj s využitím umelej inteligencie.
Aké inovatívne technológie využívate pri vývoji a výrobe vašich liečiv? V čom vidíte najväčší prínos vašej spoločnosti?
Cieľom nášho globálneho vývojového tímu sú prelomové vedecké objavy s prísľubom riešenia doposiaľ nenaplnených zdravotných problémov pacientov, pričom vedecké poznatky premieňame na vysoko inovatívne lieky, ktoré menia životy ľudí. Jedným z princípov spoločnosti Takeda je, že sa neustále učíme a rozvíjame. Spolupracujeme s našimi partnermi na objavovaní nových spôsobov ako napredovať v oblasti vedy a výskumu. Naša filozofia je pevne zakorenená v presvedčení, že neexistuje nič také ako neúspešný experiment – každý nový výskum nám prináša viac príležitostí na zlepšenie našich vedomostí a vytváranie nových riešení pre pacientov. Aktívne zapájame inovatívne technológie všade tam, kde to môže zrýchliť tempo a kvalitu našich inovácií, aby sme mohli rýchlejšie pomôcť väčšiemu počtu pacientov. Ide napríklad o technológie postavené na umelej inteligencii a robotike, kde vidíme veľký potenciál, a ktoré sú kľúčové pre dosiahnutie nášho cieľa, ktorým je budovať spoločnosť pripravenú tvoriť budúcnosť v oblasti zdravotníctva.
Výskum a vývoj sú kľúčové, ale na implementáciu využívania biotechnológií v zdravotníctve je potrebná aj spolupráca. Je náročné zavádzať nové procesy? S akými typmi organizácií a inštitúcií najčastejšie spolupracujete?
Takeda vyvíja nové biotechnológie vo veľmi zaujímavých a rozmanitých oblastiach akými sú napríklad zápalové ochorenia žalúdočno-črevného systému, onkológia a neurológia. Zameriavame sa aj na lieky na zriedkavé ochorenia, vakcíny a lieky vyrobené z krvnej plazmy. Snažíme sa uplatniť najnovšie vedecké poznatky s cieľom využiť potenciál pre inováciu všade tam, kde naše nové lieky vznikajú – či už vyvíjame terapiu v niektorom z našich laboratórií alebo prostredníctvom našich viac ako 200 partnerstiev. Uvedomujeme si, že ak chceme prinášať pacientom skutočné zlepšenie ich životov, na to potrebujeme robiť veci inak. Začína sa to načúvaním, dialógom a riešením toho, čo je skutočne dôležité pre pacientov, ich najbližších a ľudí pracujúcich v zdravotníctve. Takto dokážeme s našimi partnermi prekonávať úskalia, s ktorými je zavádzanie nových procesov prirodzene spojené. Veľmi si vážime spoluprácu naprieč celým ekosystémom v zdravotníctve, či už ide o regulátorov, zdravotné poisťovne, zdravotníckych pracovníkov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, alebo pacientske organizácie, vzdelávacie inštitúcie, médiá či verejnú správu.
Môžete priblížiť proces vývoja inovatívnych liekov? Aké kľúčové kroky predstavujú pre farmaceutické spoločnosti výzvu od počiatočného výskumu až po uvedenie terapií na trh?
Vývoj nových inovatívnych liekov je veľmi zdĺhavý, zložitý a značne riskantný proces bez záruky na úspech. Na úplnom začiatku potrebujeme dobre porozumieť danému ochoreniu a možnostiam, ako ho vieme ovplyvniť. Následne je kľúčové identifikovať molekulu alebo zlúčeninu na ďalší vývoj, aby sme zistili, či má potenciál stať sa liekom, ktorý môže zlepšiť životy pacientov.
Približne z každých 10 000 takto identifikovaných molekúl ostane len jedna, ktorá bude neskôr schválená na liečbu a dostane sa až k pacientovi. Tá najskôr prechádza predklinickým testovaním, kde sa overuje bezpečnosť jej použitia u ľudí. Až potom prebieha obvykle trojstupňové klinické skúšanie, ktoré vyjasní otázky prínosov a rizík novej liečby. Každé takéto klinické skúšanie je vopred schválené etickou komisiou pozostávajúcou z nezávislých odborníkov a zástupcov verejnosti. Prvá fáza skúšania prebieha u zdravých dobrovoľníkov a neskôr prechádza do veľkých štúdií vo fáze 2 a 3, ktoré zahŕňajú niekedy až tisíce pacientov vo viacerých krajinách s cieľom zistiť, či je nový liek bezpečný a účinný. Následne tím nezávislých výskumníkov analyzuje výsledky skúšania a zverejní ich vo verejne dostupnej databáze bez ohľadu na to, či bol jeho výsledok pozitívny alebo negatívny. V ďalšom kroku výrobca podáva žiadosť o povolenie na uvedenie lieku na trh regulačným agentúram s informáciami zo všetkých predklinických a klinických štúdií spolu s popisom výrobného procesu lieku. Aj po udelení tohto povolenia je každý liek pod neustálym dôkladným monitoringom.
V akých oblastiach zdravotnej starostlivosti sú najviac využívané biotechnológie? Akí pacienti najviac prosperujú z týchto riešení?
Biotechnólogie sú veľmi dôležitou súčasťou modernej zdravotnej starostlivosti. Umožňujú napríklad vývoj nových liekov a vakcín, ktoré sú účinné pri rôznych ochoreniach, vrátane onkologických, infekčných či autoimunitných. Využívajú sa tiež v oblasti génovej liečby, ale aj v diagnostike v podobe molekulárnych testov a zobrazovacích technológií, kde umožňujú rýchle a presné rozpoznanie ochorení, čo je pre včasnú liečbu kľúčové.
Za nás by som rád upriamil pozornosť na oblasť využitia krvnej plazmy. Spoločnosť Takeda patrí k hlavným svetovým spracovateľom krvnej plazmy – tu staviame na našich dlhoročných skúsenostiach a významných investíciach do tejto dôležitej biotechnologickej oblasti. Vďaka darcom krvi a krvnej plazmy po celom svete a našim moderným technológiám, sme ako jedna z mála biotechnologických spoločností schopní z tejto vzácnej tekutiny získavať viaceré liečivá. Tie následne pomáhajú napríklad pri závažných poruchách zrážanlivosti krvi, lieky s obsahom protilátok, získavané z krvnej plazmy, sú zas život zachraňujúcim liekom pre skupinu pacientov, ktorí sa buď narodili s poruchou tvorby protilátok alebo ju nadobudli v priebehu života. A lieky s obsahom bielkovín získavané z plazmy sú napríklad používané v nemocniciach pri rôznych situáciách, keď je pacientom potrebné doplniť objem krvi.
Využívate alebo plánujete využívať umelú inteligenciu v oblasti vývoja? Predstavuje AI príležitosť aj pre farmaceutický priemysel?
Umelá inteligencia (AI) predstavuje pre farmaceutický priemysel významnú príležitosť nielen v oblasti vývoja. Generatívna AI transformuje takmer všetky aspekty farmaceutického priemyslu, čím mení spôsob, akým spoločnosti fungujú a odomyká veľký inovatívny potenciál. AI môže urýchliť vývoj liekov tým, že identifikuje potenciálnych kandidátov na lieky rýchlejšie, ako tradičné metódy. Okrem toho môže optimalizovať klinické skúšky, personalizovať liečbu, zlepšiť výrobné procesy a zlepšiť riadenie dodávateľského reťazca predpovedaním dopytu a monitorovaním kvality produktov. Niekoré AI modely používajú strojové učenie na predpovedanie štruktúr takmer všetkých známych proteínov, čím transformujú naše chápanie základných ochorení. Naša spoločnosť si uvedomuje potenciál využitia AI pre zabezpečenie inovatívnej liečby pre pacientov. Ako príklad uvediem použitie AI na zlepšenie výberu miesta klinického skúšania, kde sa selektujú lokality, ktoré korelujú s geografickými oblasťami, kde sú ochorenia, ktoré skúmame bežné, čo nám umožňuje urýchliť nábor pacientov.

Jednou z vašich prioritných oblastí, ktorým sa venujete, sú zriedkavé choroby. Čo v tejto oblasti považujete za kľúčové?
Zriedkavé ochorenia podľa dostupných štatistík postihujú každého 17-teho človeka v Európe (2), čo by na Slovensku mohlo znamenať, že vážnym spôsobom zasahujú do života až takmer 300 000 ľudí. Povedomie o zriedkavých chorobách sa u odbornej aj laickej verejnosti za posledné obdobie u nás výrazne zvýšilo, na ich diagnostiku a liečbu boli zriadené špecializované pracoviská a expertízne centrá s celoslovenskou pôsobnosťou. Aktívne u nás pôsobí viacero pacientskych organizácií zameraných na zriedkavé ochorenia, ktoré významne prispievajú k informovanosti pacientov.
Toto všetko je určite dobrá správa pre pacientov, ale je dôležité sa tejto téme venovať aj naďalej. A to nielen v otázke osvety, ale aj z pohľadu zabezpečenia finančných zdrojov na pokrytie liečby novými účinnými liekmi v záujme zlepšenia starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami.
1 https://www.takeda.com/…-eight-year/
2 https://www.eurordis.org/…pean-policy/
Takeda Pharmaceuticals Slovakia s.r.o., Svätoplukova II. 18892/2 A, 821 08 Bratislava, Slovenská republika
Dátum prípravy: február 2025
C-ANPROM/SK/CORP/0042