Cloudová divízia Amazonu, Amazon Web Services, predstavila svoj prvý kvantový výpočtový čip s názvom Ocelot. Tento prototyp, vyvinutý v spolupráci s Kalifornským technologickým inštitútom je významným krokom v snahe Amazonu stať sa lídrom v oblasti kvantových výpočtov. Spoločnosť tvrdí, že nový čip môže znížiť náklady na korekciu kvantových chýb až o 90 percent, čím by sa mohla urýchliť cesta k prakticky využiteľným kvantovým počítačom.
Čím je Ocelot výnimočný?
Jedným z hlavných problémov kvantových počítačov je ich citlivosť na vonkajšie vplyvy, ako sú vibrácie, teplota či elektromagnetické rušenie. To spôsobuje chyby v výpočtoch, čím sa spomaľuje pokrok v tejto oblasti. Ocelot však využíva inovatívny dizajn, ktorý podľa Amazonu dokáže znížiť počet potrebných fyzických qubitov na opravu chýb až desaťnásobne v porovnaní s tradičnými prístupmi.
Väčšina súčasných kvantových výpočtových systémov potrebuje približne milión fyzických qubitov, aby mohli efektívne pracovať. Ocelot však integruje technológiu tzv. „cat“ qubitov, čo by mohlo umožniť vytvorenie funkčného kvantového počítača len so 100 000 qubitmi.
Amazon nie je jediný, kto sa snaží posunúť kvantový výpočet na novú úroveň. Len nedávno svoje vlastné kvantové čipy predstavili aj Microsoft (Majorana) a Google (Willow). Všetky tri spoločnosti prichádzajú s vlastnou víziou budúcnosti kvantového výpočtu, pričom ich spoločným menovateľom je vytvorenie praktického, škálovateľného a chybovo tolerantného kvantového počítača.
Kvantové počítače sú bližšie, než si mnohí mysleli
Hoci Ocelot zatiaľ nie je pripravený na komerčné využitie, jeho vývoj naznačuje, že praktické kvantové počítače už nie sú len otázkou teórie, ale čoraz bližšie sa posúvajú k realite. Podľa Oskara Paintera, vedúceho oddelenia kvantového hardvéru v AWS, je hlavnou výzvou vylepšenie materiálov a výrobných procesov, čím by bolo možné výrazne skrátiť čas potrebný na vytvorenie funkčného kvantového systému.Amazon svoju štúdiu o Ocelote zverejnil v prestížnom časopise Nature, čím ukázal, že nejde len o marketingový ťah, ale o skutočný vedecký pokrok.