Fio bankaFio banka

Koniec závislosti na Muskovom SpaceX? Európska raketa Ariane 6 odpálila komerčnú éru vesmírnych letov, úspešne odštartovala

Z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane odštartovala vo štvrtok o 17.24 h SEČ na prvý komerčný let nová európska raketa Ariane 6. Štart sa mal pôvodne uskutočniť v pondelok, no 30 minút pred plánovaným zapálením motorov odpočítavanie prerušili pre nespresnenú "anomáliu". TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

06.03.2025 19:19 , aktualizované: 19:53
Ariane 6, vesmírna raketa, Foto:
Raketa Ariane 6 pri štarte 9. júla. Vzlietla z Guyanského vesmírneho strediska, známeho aj ako európsky kozmodróm, v Kourou vo Francúzskej Guyane.
debata (14)

Počas tejto prvej misie vynesie Ariane do vesmíru 3,5-tonovú francúzsku vojenskú pozorovaciu družicu CSO-3 a umiestni ju na orbitu vo výške približne 800 kilometrov nad povrchom Zeme. Predpokladá sa, že zariadenie bude pracovať najmenej desať rokov.

Nová európska raketa Ariane 6 štartovala prvýkrát v júli 2024. Jej štart bol pre Európsku vesmírnu agentúru (ESA) prelomový, pretože potrebuje autonómny prístup do vesmíru. Od vyradenia rakety Ariane 5 bola totiž odkázaná na americkú súkromnú spoločnosť SpaceX, ktorú vlastní miliardár Elon Musk.

Ariane 6, vesmírna raketa, Čítajte aj Štart novej európskej rakety odložili len 30 minút pred plánovaným odletom

Francúzsky web 20minutes.fr pripomenul, že Európa bola na niekoľko mesiacov úplne zbavená možnosti dopravovať svoje družice do vesmíru, keďže pre inváziu ruskej armády na Ukrajinu v roku 2022 nevyužívala ruské rakety Sojuz.

Druhý štart Ariane 6 bol pôvodne plánovaný na december 2024, ale ArianeGroup a jej dcérska spoločnosť Arianespace sa rozhodli pre jeho odklad – najprv na február, potom na marec -, aby získali čas na dôkladné preštudovanie všetkých parametrov a údajov z úvodného letu.

ariane 5, raketa Čítajte aj Raketa Ariane 6 absolvovala prvý štart, nesie aj slovenskú družicu

Ariane 6 je nástupcom Ariane 5, ktorá sa používala v rokoch 1996 – 2023. Je určená na vynášanie satelitov do vesmíru pre komerčných i štátnych klientov a podľa Európskej vesmírnej agentúry (ESA) je výrazne lacnejšia ako jeho predchodca.

V závislosti od nákladu môže byť Ariane 6 vybavená dvoma alebo štyrmi motormi, tzv. boostermi. Raketa dokáže prepraviť 11,5 tony nákladu na vyššie obežné dráhy a 21,6 tony na nižšie orbity. Vďaka možnosti opakovane zapaľovať motor horného stupňa dokáže Ariane 6 umiestniť satelity na rôzne pozície a obežné dráhy. Raketa však nie je opakovane použiteľná.

ESA už vlani v lete informovala, že má objednávky na desiatky letov s touto raketou.

Na Mesiaci pristál modul Athena americkej firmy

Na Mesiaci pristála americká súkromná sonda, modul Athena spoločnosti Intuitive Machines. Nie je však podľa nej jasné, v akom je stave, aká je jeho orientácia a či funguje, uviedli dnes tlačové agentúry s odvolaním sa na spoločnosť.

„Môžeme potvrdiť, že Athena je na povrchu Mesiaca,“ povedal vo videoprenose Josh Marshall z Intuitive Machines viac ako 20 minút po očakávanej dobe pristátia. „Pracujeme na určení orientácie zariadenia,“ dodal podľa agentúry AFP.

Kým sa čaká na potvrdenie, v akom stave modul je, akcie Intuitive Machines začali klesať, uviedla agentúra Reuters. Spoločnosť ohlásila na 22:00 SEČ tlačovú konferenciu.

Modul Athena je druhým strojom firmy, ktorý dosadol na povrch Mesiaca. Intuitive Machines vlani vo februári vrátili USA po viac ako pol storočí na Mesiac, no modul Odyseus si pri dosadení na lunárny povrch zlomil oporu a potom sa prevrátil na bok.

Facebook X.com 14 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vesmír #SpaceX #vesmírna raketa #Ariane 6