Liečba namiesto zabíjania. Vedci majú novú zbraň v boji proti komárom prenášajúcim maláriu

Vedci našli nový spôsob boja s maláriou. Komáre nelikvidujú, ale ničia parazity v ich tele pomocou liečivých sietí proti hmyzu.

23.05.2025 13:00
komár tigrovaný Foto:
Ilustračné foto
debata

Vojna proti malárii sa môže čoskoro zmeniť od základov. Kým doposiaľ sa zdalo ako najúčinnejšie zabíjanie komárov pomocou insekticídov, vedci z Harvardu ukázali, že boj môže vyzerať aj inak. Prišli s netradičným a prelomovým nápadom – namiesto likvidovania komáre liečiť.

Malária ako nekonečný problém

Malária si každoročne vyžiada takmer 600-tisíc obetí, prevažne medzi deťmi v Afrike. Šíri ju samička komára rodu Anopheles, ktorá prenáša parazita Plasmodium falciparum pri cicaní krvi. Aj keď sa počet prípadov od prelomu tisícročí znížil, posledná dekáda zaznamenala stagnáciu a miestami dokonca nárast. A to hlavne pre narastajúcu odolnosť komárov voči insekticídom.

Nový prístup: chemoterapia pre komáre

Vedci z Harvard T.H. Chan School of Public Health v spolupráci so Southwest Research Institute a ďalšími partnermi vyvinuli netradičný spôsob, ako zabrániť šíreniu parazita. Namiesto likvidácie komára cielia priamo na parazita v čase, keď sa nachádza v jeho tele.

Pomocou starostlivého skríningu viac ako 80 antiparazitických zlúčenín vedci identifikovali dve mimoriadne účinné látky zo skupiny tzv. endochínových chinolónov (ELQ), konkrétne ELQ-453 a ELQ-613. Tieto látky blokujú mitochondriálny dýchací reťazec parazita, čím ho spoľahlivo zneškodnia ešte predtým, než sa dostane do ľudského tela.

Siete ako liečivý štít

Prevratnosť riešenia spočíva v aplikácii týchto liečiv priamo na posteľné siete. Tie už dávno patria medzi najdôležitejšie preventívne nástroje proti malárii, pretože komáre najčastejšie útočia v noci. Aj klasické siete sú síce napustené insekticídom, no ten prestáva fungovať, keďže komáre si voči nemu vyvinuli odolnosť.

Nové siete vyvinuté v laboratóriách SwRI sú pokryté liečivami ELQ – buď v podobe povrchovej vrstvy, alebo zabudované priamo do vlákien počas výroby. Keď komár pristane na sieťke, cez svoje nohy absorbuje malé množstvo látky, ktorá zničí parazita v jeho tele. Čo je dôležité – komár prežije, ale už nedokáže ďalej prenášať chorobu.

Výhody, ktoré prekvapujú

Tento prístup prináša niekoľko výrazných výhod. V prvom rade, parazit je menej odolný. V ľudskom tele sú miliardy parazitov, no v komárovi je ich len niekoľko. Šanca na rozvoj rezistencie je preto oveľa nižšia. Látky sú na sieťach v dlhodobo účinné. V laboratórnych podmienkach dokázali eliminovať parazita v priebehu jedného roka, čo z nich robí ekonomicky veľmi zaujímavú alternatívu. Siete je navyše možné kombinovať aj s klasickým insekticídom. Ak jeden mechanizmus nezaberie, zaberie ten druhý.

Kedy sa dostane na trh?

Laboratórne výsledky sú sľubné a ďalší krok bude testovanie v reálnych podmienkach – prvé pilotné štúdie sú plánované v Etiópii. Úplné overenie účinnosti v reálnych podmienkach a zavedenie do praxe však zrejme potrvá ešte niekoľko rokov.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Malária #Afrika #komáre #Harvardova univerzita