Elektronické tetovanie odhalí vyčerpanosť a pomôže chrániť pred vyhorením

Vedci vyvinuli špeciálne elektronické tetovanie, ktoré sleduje mozgovú aktivitu a pomáha predísť mentálnemu preťaženiu pri náročných profesiách.

01.06.2025 08:00
elektronické tetovanie, EEG Foto:
Špeciálness elektronické tetovanie je zatiaľ veľké a nepraktické. V budúcnosti sa to však má zmeniť.
debata

V dobe, keď technológie napredujú rýchlejšie než prirodzené biologické schopnosti, sa objavujú nové výzvy aj v oblasti duševného zdravia. Vedci z Texaskej univerzity v Austine prišli s inovatívnym riešením. Ich elektronické tetovanie dokáže monitorovať mentálnu záťaž v reálnom čase. Priamo z tváre človek.

Čo je e-tetovanie?

Nejde o klasickú ozdobu pokožky, ale o ultratenké, flexibilné a bezdrôtové zariadenie, ktoré sa pripevňuje na čelo a okolie očí pomocou vodivej lepiacej fólie. Jeho úlohou je zachytávať elektrickú aktivitu mozgu (pomocou EEG senzorov) a pohyby očí (EOG senzory), čím získava údaje o aktuálnej miere mentálneho zaťaženia.

V porovnaní s tradičnými EEG senzormi v špeciálnych čelenkách alebo čiapkach, ktoré sú objemné a drahé, predstavuje e-tetovanie praktickú, ľahkú a cenovo dostupnú alternatívu. Celý systém vrátane batérie a znovupoužiteľného čipu stojí okolo 200 dolárov, pričom jednotlivé jednorazové senzory sú približne za 20 dolárov.

Podľa hlavnej autorky výskumu, profesorky Nanshu Lu, je kľúčovým benefitom tejto technológie práve jej prispôsobivosť: „Každému účastníkovi meriame črty tváre, aby sme mohli vytvoriť personalizované e-tetovanie. Tým zabezpečíme, že senzory vždy presne sadnú na správne miesta.“ Aj keď tradičné EEG zariadenia disponujú väčším počtom senzorov, často bojujú s nedokonalým kontaktom s pokožkou hlavy kvôli odlišným tvarom a záhybom. E-tetovanie tento problém obchádza svojou pružnosťou a priamym kontaktom s pokožkou.

Ako to funguje v praxi?

Vedci testovali túto technológiu na šiestich dobrovoľníkoch. Tí riešili pamäťovú úlohu, ktorá sa postupne sťažovala. Ich úlohou bolo zapamätať si písmená a ich pozície na obrazovke a kliknúť myšou, ak sa opakovali. So zvyšujúcou sa náročnosťou úlohy výskumníci zaznamenávali nárast theta a delta vĺn (znak narastajúcej záťaže) a pokles alfa a beta aktivity (znak únavy).

Tieto dáta následne analyzoval strojový algoritmus, ktorý sa naučil predpovedať mieru mentálneho zaťaženia iba na základe EEG a EOG údajov. To otvára dvere pre budúce aplikácie, kde by zariadenie mohlo v reálnom čase upozorniť používateľa (napr. prostredníctvom aplikácie), že sa blíži k hranici kognitívneho preťaženia.

Komu môže tetovania pomôcť?

Technológia je navrhnutá najmä pre profesie, pri ktorých je sústredenie kritické, napríklad piloti, dispečeri letovej prevádzky, lekári, operátori ťažkých strojov či vodiči kamiónov. Mentálne preťaženie totiž môže viesť k fatálnym chybám.

„Dnes vieme monitorovať fyzickú záťaž zamestnancov, ako sú svalové zranenia či únava. Mentálne preťaženie sa doteraz ignorovalo,“ dodáva spoluautor výskumu Luis Sentis. „E-tetovanie to môže zmeniť.“ Aj keď zatiaľ funguje len na bezvlasých častiach pokožky, vedci už pracujú na verzii, ktorá by sa dala aplikovať aj cez vlasy. Cieľom je, aby sa e-tetovanie stalo bežnou súčasťou výbavy nielen v práci, ale aj v domácnosti, ako akýsi osobný „strážca mentálneho zdravia.“

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vyhorenie #duševné zdravie #elektronické tetovanie #mentálne vyčerpanie