Na Slovensku vznikne podnik pre vývoj pokročilých jadrových reaktorov

Bola podpísaná zmluva o vzniku spoločného podniku medzi slovenským JAVYS a spoločnosťou newcleo. Ten bude pracovať na vývoji štyroch rýchlych jadrových reaktorov s celkovým výkonom 800 MW.

03.06.2025 18:49
jadrový reaktor elektráreň Foto: ,
Na Slovensku by sa mali postaviť nové jadrové reaktory, schopné využívať vyhorené jadrové palivo. (il. foto)
debata (9)

Zástupcovia inovatívnej európskej spoločnosti newcleo a slovenskej štátnej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti JAVYS podpísali akcionársku zmluvu o založení spoločného podniku s názvom „Centrum pre rozvoj využitia vyhoretého jadrového paliva" (CVP). Tento krok nadväzuje na podpis rámcových dohôd o spolupráci s JAVYS a VÚJE v januári 2025 a predstavuje ďalší konkrétny krok smerom k výstavbe štyroch pokročilých modulárnych reaktorov IV. generácie v Jaslovských Bohuniciach.

Novozaložený podnik, v ktorom JAVYS vlastní 51 % a newcleo 49 % akcií, sa zameria na projekt výstavby štyroch rýchlych reaktorov LFR-AS-200 s celkovým výkonom 800 MWe. Tieto reaktory budú ako zdroj energie využívať palivo MOX, vyrobené z vyhoreného jadrového paliva z už existujúcich jadrových reaktorov na Slovensku. Vyhorené jadrové palivo by sa malo prepracovávať vo Francúzsku a následne by sa z neho v plánovanom francúzskom MOX zariadení, patriacom spoločnosti newcleo, mali vyrábať nové palivové tyče. Tie sa potom využijú na výrobu elektriny v reaktoroch LFR-AS-200, čím sa dosiahne uzavretý palivový cyklus.

jaslovske bohunice, jadrova elektraren, atomova elektraren Čítajte viac Nový jadrový reaktor na Slovensku – aká je súčasná situácia?

Zámerom spoločnosti newcleo je využiť tento model ako príklad aj pre iné krajiny, ktoré disponujú jadrovými reaktormi alebo starším vyhoreným palivom, ako je možné využiť pôvodne odpadový produkt udržateľným spôsobom.

Úspešnou adaptáciou modelu viacnásobného recyklovania prostredníctvom technológie LFR by existujúce vyhorené jadrové palivo mohlo naplniť energetické potreby Európy na tisícky rokov, pričom jeho prepracovaním by sa znížil objem existujúceho jadrového odpadu aj jeho rádiotoxicita. To by zároveň viedlo k významnej redukcii objemu dlhodobo aktívneho jadrového materiálu, ktorý si vyžaduje ekonomicky náročné skladovanie v hlbinných geologických úložiskách.

Čo sú rýchle jadrové reaktory?

Rýchle jadrové reaktory predstavujú pokročilý typ jadrových reaktorov, v ktorých štiepenie jadier paliva prebieha pomocou rýchlych neutrónov, teda bez ich spomaľovania moderátorom, čo im umožňuje efektívnejšie využívať palivo a znižovať množstvo rádioaktívneho odpadu. Vďaka schopnosti štiepiť aj izotopy ako urán-238, ktoré sú neštiepne v tepelných reaktoroch, rýchle reaktory dokážu využiť väčšiu časť paliva a predĺžiť jeho životnosť. Rýchle reaktory môžu transmutovať dlhodobo rádioaktívne izotopy na kratšie žijúce alebo stabilné izotopy, čím sa znižuje potreba dlhodobého skladovania odpadu.

Facebook X.com 9 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #JAVYS #jadrová energia #elektráreň Jaslovské Bohunice #modulárny jadrový reaktor #Reaktor 4. generácie