Test: HTC Desire S - Za veľa peňazí ešte viac muziky

Pred pár mesiacmi výrobca smartfónov HTC predstavil nového pokračovateľa radu Desire s označením S. Na slovenskom trhu je stále horúcou novinkou, ktorú mnoho ľudí nepozná. V krátkej recenzii vám prinášame súhrnný pohľad na telefón, ktorý sa stal tŕňom v oku konkurencie.

17.05.2011 12:00
HTC Desire S, smartfón, telefón Foto:
Smartfón HTC Desire S je menší a spratnejší než model Desire HD. Jeho displej má však rovnaké rozlíšenie.
debata

Séria smartfónov Desire od HTC prešla v priebehu pár mesiacov veľkými zmenami. Pôvodný model bez prívlastku, ktorý bol svojho času svätostánkom prívržencov Androidu, upadol takmer do zabudnutia a po mesiacoch mu mu zostali verní len tí, čo majú hlboko do vrecka a napriek tomu požadujú kvalitu. Pokra­čovateľ HD s väčším displejom, dotykovými tlačidlami a množstvom hardvérových vylepšení ukázal, akým smerom sa bude HTC uberať, ak záujem užívateľov o drahšie a lepšie vybavené smartfóny pretrvá. A pretrval. Na scénu vstúpili ďalšie modely, medzi nimi aj novinka Desire S.

Predstavenie smartfónu
Ani veľký, ani malý, tak akurát. Aj takto by sa dal v stručnosti charakterizovať telefón HTC Desire S po konštrukčnej stránke. Výrobca sa rozhodol použiť odolnú kovovú zliatinu, ktorá tvorí základný obal, do ktorého sú vsadené všetky komponenty. Prístup k nim je zahalený čiernym kusom plastu, ktorý sa dá jednoducho vysunúť. Batériu, SIM kartu a pamäťovú kartu dodatočne chráni pred náhodným vysunutím, či zmenou polohy, flexibilná plastová krytka. Tá je dosť pevná, aby odolala násilnejšej manipulácii, zároveň však nepraktická pri častom prístupe ku spomínaným vymeniteľným komponentom.

Foto: HTC
HTC Desire S, smartfón, telefón

Displej (s uhlopriečkou 3,7-palca), ktorý dominuje celej prednej strane je o poznanie menší než u Desire HD, veľkosťou je identický s prapôvodným modelom Desire. Pod displejom sa nachádza pre Android typická štvorica tlačidiel, tentokrát už iba dotykových. Pravú hornú hranu nenápadne zdobí VGA kamera pre videohovory a funkciu zrkadla, na zachytávanie momentiek naopak slúži HD kamera na zadnej strane (s rozlíšením 5 Mpix). Pre fotoaparát samostatnú klávesu však nenájdete. Obsluhuje sa len softvérovo.

Čo nás príjemne prekvapilo
Displej je kvalitný, aj napriek tomu, že najnovšia technológia AMOLED výrobcovi neučarovala. Škoda. Na druhej strane nemožno mu to zazlievať, obzvlášť, ak je jeho prioritou ponúknuť takmer rovnakú kvalitu s použitím technológie S-LCD, ktorá vyniká aj prijateľnejšou cenou. HTC vie, čo robí a prečo to robí. Nakoniec porovnania užívateľov v zahraničí hovoria sami za seba. Displeje S-LCD ponúkajú ostrejší obraz, lepšiu farebnú reprodukciu a vyšší kontrast. AMOLED zas nižšiu spotrebu, tmavšiu čiernu a o čosi lepšie horizontálne pozorovacie uhly.

Softvér z pohľadu vlastností systému nemá veľmi zmysel rozoberať. Rovnako podstatná ako verzia Androidu 2.3 je aj softvérová nadstavba HTC Sense. Je vidno, že výrobca nezaspal na vavrínoch a užívateľovi ponúka presne to, čo žiada. Skladba všemožných dopnkov sa stále rozširuje a ich vynikajúca použiteľnosť je častým argumentom, prečo si vybrať HTC a nie, často lacnejšiu, konkurenciu. Aj doplnkový softvér robí smartfón príťažlivým.

Predvolené aplikácie a prostredie vychádza v ústrety aktuálnemu trendu – socializovať všetko, čo sa socializovať dá. Mnohé aplikácie sú priamo prepojené s Facebookom a ďalšími sieťami, odkiaľ automaticky získavajú údaje a vzájomne ich synchronizujú. Príkladom sú fotografie z Facebooku priradené ku kontaktom, telefónne čísla či mailové adresy. Čo nie je zakázané, je totiž povolené a systém všetko pracné vyhľadávanie urobí sám, ak mu to užívateľ v nastaveniach priamo nezakáže.

Čo nás sklamalo
Manipulácia s batériou a SIM a pamäťovou kartou nie je tak pohodlná, než by sme očakávali. Telefónu to snáď možno vytknúť len vtedy, ak by sme si s jednou SIM kartou a jednou microSD kartou nevystačili a pravidelne ich vymieňali. To isté platí aj o batérii. Výrobca zrejme počítal s tým, že labilnejší plastový kryt, ktorý fixuje batériu a obe karty bude najmenej používanou a namáhanou časťou na telefóne. Nakoniec, asi mal aj pravdu. Pre pamäťovú kartu však mohol nájsť aj iné miesto.

Dotykové tlačidlá sú síce tým prvkom, ktorý výrobcovia vehementne vychvaľujú, nie vždy sú ale tak praktické, ako by sa na prý pohľad mohlo zdať. Senzor reaguje na dotyk okamžite a akýkoľvek nesebaistý pohyb prstom môže byť mylne priradený k tej ktorej funkcii. Tento bod je však sporný, nakoľko dotykové tlačidlá majú rovnako veľa prívržencov ako odporcov. Vyberať si ale napokon už niet takmer z čoho, preto tým, ktorí si stále na dotykové tlačidlá nezvykli veľa možností nezostáva. Je chvályhodné, že HTC upustilo od trackpadu, s ktorým sme sa prvý a snáď aj poslednýkrát stretli v pôvodnom modeli Desire.

Fotoaparát, ktorý má nižšie rozlíšenie je opäť možné ovládať len softvérovo. Na tom by nebolo nič zlé, prístup cez menu je ale menej praktický. U HTC sme si toto faux pas už zvykli, keďže ani jeden z predchádzajúcich modelov hardvérovú spúšť nepoužíval. Dôležité je podotknúť, že výrobca na tom nevidí nič zlé, a v tomto trende sa chystá aj pokračovať. Kto chce fotiť, svoju cestu si nájde.

Záver a zhodnotenie
Aké prívlastky si telefón zaslúži? Sympatický, spratný, odolný, dostatočne výkonný. Pre toho, komu je model HD priveľký, Desire pristarý a Wildfire príliš jednoduchý, je Desire S ako stvorený. Spĺňa všetky požiadavky, ktoré môže náročný užívateľ na smartfón s Androidom mať. Samozrejme, za vyššie nároky si musí aj priplatiť. Desire S nie je lacnou zábavkou a aj preto si nie sme si istý, či je dostatočným argumentom k prechodu zo staršej generácie u rovnakého modelového radu. Ten, kto však Android pozná, vie čo od neho čakať a ohliada sa po novom telefóne s množstvom softvérovej nadstavby, môže do užšieho výberového kola vybrať práve „esko.“

Foto: HTC
HTC Desire S, smartfón, telefón

Je predovšetkým vidieť, že výrobca načúva svojich zákazníkov a to, čo chcú, sa snaží pomocou miernych kompromisov aj presadiť. Kompromisom je v tomto prípade použitý procesor, fotoaparát či veľkosť pamäte, ktoré by mohli byť aj lepšie. Bez nadsázky však možno povedať, že ponúkajú dostatočnú výkonnostnú rezervu aj do budúcna. Do kategórie high-end, ale už teraz nepatria. Uvidíme preto, akou cestou sa vydá výrobca pri vývoji čoraz náročnejšieho prostredia HTC Sense, ktoré s príchodom každej novej verzie spotrebováva viac systémových prostriedkov.

debata chyba