Čína monitoruje správy odosielané cez Skype

Tomáš Švec, Pravda.sk, Citizen Lab | 04.10.2008 17:30
Ilustračné foto Foto:
Je známe ako sa Čína angažuje pri cenzúre neželaných stránok či výsledkov vyhľadávania. Najnovšie sa Ministerstvo verejnej bezpečnosti Čínskej ľudovej republiky zameralo na monitoring a cenzúru textovej komunikácie prebiehajúcej prostredníctvom čínskej verzie obľúbeného program Skype. Celou problematikou sa zaoberala dvojica kanadských špecialistov z Citizen Lab.

Filtrovanie komunikácie prebieha vďaka upravenej verzii programu Skype, ktorého distribúciu má v Číne na starosti spoločnosť TOM Online. Všetky odoslané správy sú pred doručením adresátovi kontrolované na prítomnosť citlivých slov, špeciálne napríklad „taiwanská nezávislosť,“ „Falun Gong,“ „Komunistická strana“ alebo „demokracia.“ V prípade pozitívneho nálezu je záznam spolu s užívateľskými menami účastníkov a údajmi o používaných IP adresách umiestnený na nezabezpečené a verejne dostupné servery.

Podľa vyjadrení šéfa spoločnosti Skype Josha Silvermana, informácie o monitorovaní komunikácie v Číne kolojú internetom už dlhšiu dobu. Spoločnosť TOM Online vrámci platných zákonov len využila možnosť filtrovania a následného blokovania správ obsahujúcich za­kázané slová.