Urýchlovač neprivodí koniec sveta

mq | 25.06.2008 01:00
LHC Foto:
Urýchlovač častíc LHC v CERNe.
Ako sa dosiaľ najväčší a najkomplikovanejší stroj vyrobený ľuďmi pripravuje na spustenie, vedci opätovne tlmia obavy, že by mohol privodiť koniec sveta. Obrovský urýchlovač častíc s obvodom 27 kilometrov sa nachádza sto metrov pod zemou na švajčiarsko-francúzskom pohraničí pri Ženeve. Očakáva sa od neho, že ľudstvu odomkne tajomstvá vesmíru a pomôže odhaliť, prečo a ako vesmír vznikol.

Podľa poslednej správy výskumnej organizácie CERN, ktorá urýchlovač častíc LHC buduje, sa skúšobná prevádzka začne koncom augusta. Urýchlovač je rozdelený do ôsmich sektorov, z ktorých päť sa už podarilo ochladiť blízko absolútnej nuly, teda približne na mínus 270 stupňov Celzia. Zvyšné tri sektory sa takisto približujú k tejto teplote. Ochladenie na takmer absolútnu nulu je dôležité, aby častice mohli tunelom urýchlovača lietať rýchlosťou blízkou rýchlosti svetla.

„LHC je najvýkonnejší urýchlovač častíc na Zemi, vo vesmíre však existujú oveľa silnejšie. Tento urýchlovač nám umožní robiť v laboratórnych podmienkach také experimenty, aké sa vo vesmíre odohrávajú už veľmi dlho,“ uviedol generálny riaditeľ CERNu Robert Aymar. CERN vydal novú správu o bezpečnosti urýchlovača a jeho dopadu na životné prostredie. „Neexistujú žiadne dôvody sa obávať,“ píše Aymar v správe.

V urýchlovači budú do seba v ohromnej rýchlosti vrážať protóny, z ktorých po zrážke môžu „vypadnúť“ rôzne exotické častice. Vedci špekulujú, že by takto mohli vzniknúť aj miniatúrne čierne diery. Niektorí ľudia sa však obávajú, že by sa mohli vymknúť spod kontroly a pohltiť celú Zem. Proti CERNu dokonca vznikla petícia, ktorá žiada, aby urýchlovač nikdy nespustili.

„Podľa Einsteinovej teórie relativity v urýchlovači mini čierne diery vzniknúť nemôžu. Existujú však exotickejšie teórie, ktoré ich vznik pripúšťajú. Tieto čierne diery však budú mať extrémne krátku životnosť, veľmi rýchlo sa rozpadnú a tak nebudú mať čas začať pohlcovať materiál okolo seba,“ píše sa v správe. Ďalšie obavy plynú zo vzniku „čudných častíc.“ (strangelets) Tieto častice by údajne mohli splynúť s normálnymi časticami a pretvoriť ich na svoj obraz. Rovnaké obavy sa objavili aj pred spustením urýchlovača RHIC v New Yorku v roku 2000, absolútne sa však nepotvrdili. Navyše, pravdepodobnosť, že vznikú v LHC, je ešte nižšia ako v prípade amerického urýchlovača.

„Na bezpečnosti urýchlovača sa zhodli 20 nezávislí experti z CERNu, Kalifornskej univerzity a ruského Ústavu pre jadrový výskum,“ prízvukuje riaditeľ Aymar.