Koralové ostrovy sa bránia stúpajúcej hladine a rastú

mq | 04.06.2010 10:21
atol, ostrov, Kiribati Foto:
Rozloha súostrovia Kiribati, podobne ako väčšiny iných atolov, s anapriek stúpajúcej hladine oceánu nezmenšila.
Napriek všetkým očakávaniam sa drobné súostrovia ako Tuvalu alebo Kiribati vplyvom klimatických zmien nestrácajú pod hladinou mora, ale, naopak, rastú. Už roky vedci aj politici z drobných ostrovov uprostred Tichého oceána varujú, že ich národy sa stanú prvými klimatickými utečencami, ktorých rast hladiny vyženie z domovov.

Prvá analýza údajov však naznačuje, že nič také sa nedeje. Väčšina ostrovov, ktoré ledva vykúkajú nad hladinou, sa za posledných 60 rokov nezmenšila. Mnohé si zachovali pôvodnú rozlohu a niektoré dokonca narástli, informuje magazín NewScientist.

Paul Kench a Arthur Webb z Univerzity v Aucklande použili historické letecké fotografie a snímky zo satelitov a porovnávali zmeny v rozlohe 27 ostrovov v Pacifiku za posledných 60 rokov. Počas tohto obdobia hladina oceánu stúpla o dvanásť centimetrov. Napriek tomu Kench a Webb zistili, že len štyrom sledovaným ostrovom sa zmenšila rozloha. Zvyšných 23 ostalo rovnakých alebo sa zväčšilo.

Príčina tohto neočakávaného javu je ukrytá v zložení ostrovov. Na rozdiel od piesočnatého pobrežia Bangladéša sú tvorené odumretými koralmi. Na ostrovy sa dostavujú vplyvom vetra, vĺn a morských prúdov a keďže koraly sú živé organizmy, sú nepretržitým zdrojom „stavebného“ materiálu pre atoly. „Atoly sú postavené na niekedy živých organizmoch, čo im umožňuje neprestajne rásť,“ uviedol Webb pre NewScientist.

Znamená to teda, že ostrovy reagujú na zmenu počasia a klímy. Napríklad, keď hurikán Bebe udrel v roku 1972 na súostrovie Tuvalu, priniesol tam 140 hektárov nánosov a rozloha ostrovného štátika sa zväčšila o desať percent. Zdá sa teda, že atoly sú prirodzene odolné voči rastu hladiny oceánov. „Myslelo sa, že keď bude hladina rásť, ostrovy tam len tak budú sedieť, až sa utopia. No ony reagujú na zvyšovanie hladiny vlastným rastom,“ povedal Kench.

Obaja výskumníci však varujú. Zatiaľ sa síce atoly dokážu prispôsobiť rastu hladinu, no ak začne hladina rásť rýchlejšie, už s ňou nemusia udržať krok. Vypočítať, aká rýchlosť rastu hladiny je pre atoly ešte únosná, je však nemožné, pretože nikto nevie, ako rýchlo dokážu ostrovy rásť.

Dobrá správa však smeruje na atoly Tuvalu, ktoré mali z mapy sveta zmiznúť ako prvé, lebo najvyšší „kopec“ na súostroví má výšku 4 metre nad hladinou mora. Merania však ukázali, že od roku 1950 sa rozloha Tuvalu zväčšila o tri percentá a jeden ostrov Funamana za toto obdobie získal 0,44 hektára. Zväčšil teda rozlohu o takmer tridsať percent.

Rozloha súostrovia Kiribati, podobne ako väčšiny iných atolov, sa napriek stúpajúcej hladine oceánu nezmenšila.