Zverejnili vylepšené zábery posádky Apolla 13

SITA | 14.04.2020 07:56
 111770048 e30454c3-3ee8-44ad-b5b2-8a584aabaf67
Veliteľ Apolla 13 Jim Lovell si vyberá hudbu na prenosnom prehrávači pások. Autor:
Andy Saunders dokázal zo 16-milimetrového filmu nízkej kvality, ktorý natočili astronauti, spraviť ostré fotografie.

Techniky na úpravu obrazu pomohli po 50 rokoch poskytnúť ostrejší pohľad na život astronautov misie Apollo 13 amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Jim Lovell, John Swigert a Fred Haise mali počas letu k Mesiacu približne 56 hodín po štarte z 11. apríla 1970 nehodu, keď výbuch jednej z kyslíkových nádrží vážne poškodil servisný modul. Príbeh misie, ktorej sa nepodarilo pristáť na Mesiaci, no s pomocou riadiaceho centra sa jej členovia 17. apríla 1970 bezpečne vrátili na Zem, sa napriek tomu stal legendou.

Astronauti bojujúci o prežitie spravili na palube relatívne málo záberov, no špecialista na zobrazovanie Andy Saunders dokázal zo 16-milimetrového filmu nízkej kvality, ktorý posádka natočila, spraviť ostré fotografie.

Na jednom zábere, napríklad, vidieť Lovella, ako vyberá hudbu v kazetovom prehrávači, zatiaľ čo Swigert drieme v skladovom priestore, na inom zas astronauti v dobrej nálade jedia mrazom sušené jedlo, na ktorého prípravu potrebovali horúcu vodu, no mali k dispozícii len studenú.

„Prekvapujúce na tom 16-milimetrovom zázname je, ako pokojne posádka pôsobí. Napriek vážnosti situácie, podmienkam, v ktorých žili, aj kritickým úlohám, ktoré ich čakali,“ vyjadril sa Saunders pre BBC News. „To však zrejme nezodpovedá ich skutočným pocitom, keďže vieme, že v skutočnosti pochybovali o tom, že sa nažive vrátia domov,“ dodal.

Jednou z techník, ktoré použil, bolo takzvané vrstvenie, keď na seba naukladal viacero políčok, aby zlepšil detaily záberu. Keďže však pracoval s pohyblivými obrázkami, musel zarovnať viaceré časti záberu a všetky potom skombinovať do výsledného obrázka. Tieto skombinované zábery tvorí niekedy až vyše 20 spojených sekcií, z ktorých každá vznikla navrstvením až 75 samostatných políčok, čím sa podarilo ukázať posádku na doteraz nevídane ostrých snímkach.

S použitím komerčného softvéru potom Saunders fotografie ďalej vylepšoval – upravil kontrast, farby a z niektorých odstránil efekt „rybieho oka“.