Satelitné zábery naznačujú, že vírus bol vo Wu-chane už skôr

SITA | 09.06.2020 15:46
koronavírus, Covid-19, socha, Wuhan, Wu chan, Foto: ,
Socha a chodci v čínskom Wuchane.
Zjavný nárast intenzity dopravy pred nemocnicami v čínskom Wu-chane od augusta 2019 by mohol naznačovať, že koronavírus zasiahol mesto skôr, ako uvádzajú oficiálne informácie. Vyplýva to z novej štúdie amerických vedcov.

Výskumníci z Harvardovej univerzity v nej tvrdia, že podľa satelitných záberov sa od konca augusta do decembra zintenzívnila doprava pred piatimi nemocnicami spomínanej metropoly provincie Chu-pej. K tomuto vývoju došlo súbežne s nárastom vyhľadávania online informácií o symptómoch, ako sú „kašeľ“ alebo „hnačka“. Čína ihneď štúdiu označila za „smiešnu“ a založenú na „povrchných“ informáciách.

Doteraz sa predpokladalo, že vírus sa prvý raz objavil v Číne niekedy v novembri. Miestne úrady Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o hromadnom výskyte zápalov pľúc neznámeho pôvodu informovali 31. decembra 2019.

Vedci skúmali satelitné zábery spred nemocníc vo Wu-chane z konca leta a počas jesene 2018 a porovnali ich s rovnakým obdobím v roku 2019. V jednom prípade zaznamenali napríklad nárast počtu zaparkovaných vozidiel pred jedným zo zdravotníckych zariadení o 67 percent. Vyhľadávanie slov patriacich medzi symptómy koronavírusu na čínskom internetovom vyhľadávači Baidu stúplo očividne v rovnakom čase.

„Celý tento rastúci súbor informácií naznačuje, že vo Wu-chane sa v tom čase niečo dialo,“ povedal pre ABC news vedúci výskumu John Brownstein. Podľa jeho slov však bude potrebných ešte veľa ďalších štúdií, aby sa definitívne zistilo, čo sa presne stalo.