Vďaka vedcom zo SAV si môžete vytvoriť vaše štúrovské meno

Pravda | 28.12.2020 19:16
Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV ponúka verejnosti na svojich webových stránkach špecializovaný nástroj ŠTÚROVCI alias Vitvorťe si svoje vlastnuo štúrovskuo meno v snahe pripomenúť svojho význačného menovca aj netradičným spôsobom.

Záujemcovia si pomocou neho môžu sami vygenerovať vlastné „štúrovské‟ meno. Vytvorenie nástroja bolo inšpirované skutočnými menami, ktoré si štúrovci v pamätný deň 24. apríla 1836 dali na Devíne, no tvorcovia k nim pridali ďalšie slovanské dvoj- a trojslabičné mená, ktoré možno rozdeliť na dve časti – ako napríklad Domoľub, Ctiboh či Bojislav.

Práve rozdelením mien vznikli „stavebné kamene“, ktoré sa dajú následne vzájomne kombinovať a vytvoriť výsledné meno. Hoci sa v Štúrovej družine nevyskytovali ženy, nástroj ŠTÚROVCI generuje mená aj pre ne.

Dnes teda netreba ísť až na Devín, ako Štúrova družina v roku 1836, stačí kliknúť na webovú adresu a k svoju menu si môžete pripojiť aj to „štúrovské“.

Ak vás láka aj štúrovská slovenčina, vyskúšajte aj prekladač do štúrovskej slovenčiny s názvom LUDEVÍT, ktorý umožňuje základný preklad zo štandardnej do štúrovskej slovenčiny na ortografickej a čiastočne aj na lexikálnej úrovni a ktorý je dostupný tu.

Zdroj: Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV