Mladých posadla epidémia strachu, že im niečo uteká

AFP , ČTK | 06.07.2012 16:55
Dve tretiny juhoafrických dospievajúcich a dospelých trpí ,,strachom, že im niečo uteká", pričom to ,,niečo" je oveľa zaujímavejšie ako činnosť, ktorú práve robia. Zistila to štúdia miestnej farmaceutickej firmy.

Viac ako 62 percent opýtaných z vekovej skupiny respondentov vo veku od 15 do 50 rokov vybraných z celej Juhoafrickej republiky uviedlo, že žijú v ,,neprestajnom strachu", že im niečo vzrušujúce uteká.

Symptómy epidémie, ktorá je známa pod anglickou skratkou FOMO (fear of missing out), zahŕňajú neschopnosť vypnúť vlastný mobilný telefón, nadmerné esemeskovanie dokonca aj pri riadení automobilu, posielanie príspevkov na internetovú sociálnu sieť Twitter, napríklad aj z toalety, či chodenie na večierky a podobné akcie, kam dotyčný nebol pozvaný.

,,Prieskum potvrdil, že viac ako 62 percent Juhoafričanov žije v neprestajnom strachu, že o niečo prichádzajú," povedala hovorkyňa firmy Pharma Dynamics Mariska Foucheová, podľa ktorej FOMO zvyšuje hladinu stresu. ,,Ľudia, ktorí trpia FOMO, ustavične posúvajú svoje hranice a dokonca aj keď sú chorí, snažia sa nevynechať žiadnu spoločenskú udalosť, stále chodia do práce a nedokážu si povedať nie," dodala.

Firma na tieto údaje náhodne narazila pri snahe zistiť, čo stojí za stále rastúcim dopytom po doplnkoch stravy posilňujúcich imunitný systém.

Viac ako tretina opýtaných v jej štúdii uviedla, že často prerušia jeden telefónny hovor, aby mohli prijať ďalší, alebo to, že kontrolujú nové príspevky na Twitteri či Facebooku, aj keď sú na rande. Snažia sa tak zahnať obavu z toho, že by sa niekde mohlo diať niečo zaujímavejšie, o čo práve prichádzajú.

Juhoafričania sú najnadšenejšími prispievateľmi na Twitter na africkom kontinente. Na druhom a treťom mieste za nimi nasledujú Keňania a Nigérijčania.