Indická sonda Čandraján-3 sa úspešne dostala na obežnú dráhu Mesiaca

TASR | 05.08.2023 22:35
Čandraján-3, sonda vesmírna Foto:
Indická sonda Čandraján-3.
Indická medziplanetárna sonda Čandraján-3 (Mesačná loď 3) sa v sobotu dostala na obežnú dráhu Mesiaca. Cieľom indickej misie, ktorá sa začala 14. júla, je uskutočniť vôbec prvé pristátie v blízkosti málo preskúmaného južného pólu Mesiaca, informovala agentúra AFP.

Očakáva sa, že pokus o pristátie na Mesiaci sa uskutoční 23. alebo 24. augusta.
AFP dodala, že India má pomerne nízkorozpočtový vesmírny program, ktorý sa však rýchlo približuje k míľnikom, aké si stanovili svetové vesmírne veľmoci. V prípade úspechu sa India stane štvrtou krajinou na svete po USA, ZSSR a Číne, ktorej sa podarilo mäkké pristátie svojej vesmírnej lode na Mesiaci.

Sonda Čandraján-3 s orbitálnym modulom, pristávacím modulom Vikram a lunárnym roverom Pragján odštartovala 14. júla z vesmírneho strediska na ostrove Šríharikóta v Bengálskom zálive.

voya Čítajte viac NASA sa podarilo opätovne nadviazať kontakt so sondou Voyager 2

Po štarte strávila viac ako týždeň na obežnej dráhe Zeme a v utorok bola vyslaná smerom k Mesiacu za pomoci gravitačného manévra, pri ktorom sa na jej zrýchlenie využila zemská gravitácia.

Ako naznačuje poradové číslo kozmickej lode, ide o tretiu misiu v rámci ambiciózneho indického programu výskumu Mesiaca.

Prvá bola vypustená už v roku 2008 a vtedy sa Indom v dôsledku dôkladného pátrania podarilo po prvý raz odhaliť stopy vody v blízkosti povrchu Mesiaca a zistili, že počas dňa má satelit Zeme síce slabú, ale predsa len atmosféru.

Druhá misia Čandraján-2, ktorá zahŕňala aj orbitálny modul, pristávací modul a lunárny rover, bola vypustená v roku 2019, ale bola úspešná len čiastočne: jej orbitálny modul stále obieha okolo Mesiaca a skúma ho, ale pristávací modul v dôsledku poruchy brzdového systému na poslednú chvíľu tvrdo pristál a je nefunkčný.

Indická vesmírna agentúra (ISRO) však analyzovala všetky údaje z poslednej nehody a potom na počítači simulovala celú sériu pristátí, aby sa vyhla chybám pri reálnom pristátí na Mesiaci.

Program ISRO Gaganján – v preklade Nebeská loď – má do budúceho roka vyslať na obežnú dráhu Zeme trojdňovú misiu s ľudskou posádkou.

aeolus družica Čítajte viac Unikátny manéver! ESA dokázala naviesť vyradenú družicu Aeolus do oceánu