Indická sonda Čandraján-3 sa úspešne dostala na obežnú dráhu Mesiaca
Očakáva sa, že pokus o pristátie na Mesiaci sa uskutoční 23. alebo 24. augusta.
AFP dodala, že India má pomerne nízkorozpočtový vesmírny program, ktorý sa však rýchlo približuje k míľnikom, aké si stanovili svetové vesmírne veľmoci. V prípade úspechu sa India stane štvrtou krajinou na svete po USA, ZSSR a Číne, ktorej sa podarilo mäkké pristátie svojej vesmírnej lode na Mesiaci.
Sonda Čandraján-3 s orbitálnym modulom, pristávacím modulom Vikram a lunárnym roverom Pragján odštartovala 14. júla z vesmírneho strediska na ostrove Šríharikóta v Bengálskom zálive.
Čítajte viac NASA sa podarilo opätovne nadviazať kontakt so sondou Voyager 2Po štarte strávila viac ako týždeň na obežnej dráhe Zeme a v utorok bola vyslaná smerom k Mesiacu za pomoci gravitačného manévra, pri ktorom sa na jej zrýchlenie využila zemská gravitácia.
Ako naznačuje poradové číslo kozmickej lode, ide o tretiu misiu v rámci ambiciózneho indického programu výskumu Mesiaca.
Prvá bola vypustená už v roku 2008 a vtedy sa Indom v dôsledku dôkladného pátrania podarilo po prvý raz odhaliť stopy vody v blízkosti povrchu Mesiaca a zistili, že počas dňa má satelit Zeme síce slabú, ale predsa len atmosféru.
Druhá misia Čandraján-2, ktorá zahŕňala aj orbitálny modul, pristávací modul a lunárny rover, bola vypustená v roku 2019, ale bola úspešná len čiastočne: jej orbitálny modul stále obieha okolo Mesiaca a skúma ho, ale pristávací modul v dôsledku poruchy brzdového systému na poslednú chvíľu tvrdo pristál a je nefunkčný.
Indická vesmírna agentúra (ISRO) však analyzovala všetky údaje z poslednej nehody a potom na počítači simulovala celú sériu pristátí, aby sa vyhla chybám pri reálnom pristátí na Mesiaci.
Program ISRO Gaganján – v preklade Nebeská loď – má do budúceho roka vyslať na obežnú dráhu Zeme trojdňovú misiu s ľudskou posádkou.
Čítajte viac Unikátny manéver! ESA dokázala naviesť vyradenú družicu Aeolus do oceánu