Ľadový muž Ötzi bol zrejme tmavší a plešatejší, ako sa predpokladalo

TASR | 17.08.2023 18:00
Ötzi Muž Ľadový Foto: ,
Podobizeň ľadového muža Ötziho, ktorú vytvorili Alfons a Adrie Kennisovci.
Ľadový muž Ötzi, ktorého múmia bola v roku 1991 objavená v ľadovci v juhotirolských Alpách, mal tmavšiu pokožku, ako sa pôvodne predpokladalo. V čase smrti bol tiež pravdepodobne plešatý alebo sa mu plešina zväčšovala. Vyplýva to zo štúdie, ktorú v stredu v časopise Cell Genomics zverejnila nemecká Spoločnosť Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu. Informovala agentúra AFP.

Vedci skúmali DNA zachovanú v Ötziho ľavej bedrovej kosti. Z nej zistili, že jeho predkovia pochádzali z Anatólie na území dnešného Turecka.

Mimoriadne zachovanú prirodzenú múmiu objavili v roku 1991 nemeckí turisti v topiacom sa ľadovci Ötztalských Álp v blízkosti taliansko-rakúskej hranice. Telo sa vďaka ľadu v nadmorskej výške 3210 metrov zachovalo viac ako 5000 rokov po jeho smrti.

Počiatočná genetická analýza naznačila, že jeho predkovia boli z pastierskych národov vo východnej Európe. Najnovšie zistenia vedcov zo Spoločnosti Maxa Plancka toto zistenie nepodporujú. S veľkou pravdepodobnosťou bola pôvodná vzorka kontaminovaná modernou DNA, čo viedlo k chybnému zisteniu.

Pamätník v talianskych Alpách,  kde nemeckí... Foto: TASR/AP, Marco Samadelli, Gregor Staschitz
Ötzi Muž Ľadový Pamätník v talianskych Alpách, kde nemeckí turisti náhodne objavili múmiu ľadového muža Ötziho v roku 1991.

Konkrétnejší pohľad do Ötziho minulosti umožnili pokročilé technológie a rozvoj genetiky. „Medzi stovkami raných Európanov, ktorí žili v rovnakom čase ako Ötzi, a ktorých genómy máme k dispozícii, má Ötziho genóm viac spoločných znakov s ranými farmármi v Anatólii, ako s ľuďmi vtedajšej Európy,“ uviedli vedci.

Spoluautor štúdie Johannes Krause povedal, že jeho tím bol „veľmi prekvapený, keď v najnovšej analýze genómu ľadového muža nenašiel žiadne stopy po pastieroch z východnej Európy“. Z pohľadu genetiky sa zdá, že Ötziho „predkovia prišli priamo z Anatólie“, dodal.

Vedci sa domnievajú, že pravdepodobne pochádzal z relatívne izolovanej populácie, ktorá mala minimálny kontakt s inými európskymi skupinami. Nepresné sú tiež doterajšie vizualizácie. Experti si pôvodne mysleli, že Ötziho pokožka stmavla v ľade, no podľa najnovších zistení to mohla byť jeho pôvodná farba, uviedol tím vedcov.

zlatý kůň, lebka, Kostrové pozostatky, homo sapiens Čítajte viac Vedci zrekonštruovali tvár najstaršej ženy druhu Homo sapiens. Lebku našli v Česku

Ötziho gény tiež vykazujú „predispozíciu k plešatosti“. V dospelosti tak už pravdepodobne väčšinu vlasov nemal a ani ich nemohol mať také dlhé a husté, ako sa predpokladalo.

„Ide o pomerne jasný výsledok, ktorý by tiež mohol vysvetľovať, prečo sa na múmii nenašli takmer žiadne vlasy,“ povedal spoluautor štúdie antropológ Albert Zink. Ötziho zobrazenia by sa preto mali aktualizovať. „Nie je to naliehavé, pretože ide vždy len o výklad. Ale jeho pokožka a vlasy boli tmavšie,“ dodal. Geneticky mal tiež dispozíciu na cukrovku a obezitu.

Vedci v predchádzajúcich štúdiách zistili, že Ötzi zomrel na úteku na následky poranenia šípom približne vo veku 45 rokov. Meral 160 centimetrov a vážil 50 kíl. O spôsobe jeho života napovedá oblečenie a obuv, niekoľko nástrojov a zbraní, ktoré mal pri sebe a posledné jedlo v žalúdku. Vedci tiež vďaka múmii získali poznatky o vtedajšom podnebí a trase jeho poslednej cesty, než ho zavraždili vo vysokej nadmorskej výške.

Ľadový muž  Ötzi, ktorého múmia bola náhodou... Foto: TASR/AP, Marco Samadelli, Gregor Staschitz
Ötzi Muž Ľadový Ľadový muž Ötzi, ktorého múmia bola náhodou objavená v roku 1991 v talianskych Alpách viac ako 5000 rokov po jeho smrti.